Nye moms-regler på vej: Din Netflix kan blive dyrere

Nye momsregler kan komme til at betyde, at dit Netflix bliver dyrere.

Artikel top billede

Nye regler vil fra 1. januar 2015 med al sandsynlighed betyde, at blandt andet danskernes køb af streamingstjenester som Netflix vil blive dyrere.

Det vurderer advokat Ulla Brandt fra Dansk Erhverv.

Læs mere om de nye regler her: Tikkende bombe: Momshammer vil ramme it-firmaer.

Vurderer du, at de nye regler reelt vil betyde at danskerne skal betale mere for for eksempel Netflix - med hovedsæde i Luxenbourg - end de gør i dag?

"Jeg kan bekræfte, at de nye momsregler om, at privatkundens land bliver afgørende for stedet for momsbeskatning og dermed for, hvilken momssats der gælder ved levering af sådanne ydelser, vil betyde, at streamingtjenester som Netflix bliver momspligtige i Danmark med 25 procent moms pr. 1. januar 2015," svarer hun.

De nye regler rusker således op i, hvor der skal svares moms.

Førhen var det sådan, at det skete i sælgerens land, men med de nye regler bliver det altså i det land, hvor privatkunden befinder sig.

Millioner i merindtægt - i Danmark

I alt regner Skatteministeriet med merindtægter - efter ændret adfærd med videre i kølvandet på vedtagelsen - på cirka 75 millioner kroner om året.

Den tikkende bombe - lovforslaget - har netop været igennem en høringsfase og forventes om ikke så frygteligt længe at blive fremsat i Folketinget.

Danske it-virksomheder, der sælger produkter til borgere i andre land, skal med de nye regler naturligvis også svare moms i det land privatkunden befinder sig i.

Faktisk bliver der oprettet en it-platform i alle lande, hvor virksomheder skal indberette hvortil de har solgt varer til privatpersoner.

Dernæst afregner de forskellige landes skattetjenester internt imellem sig.

Computerworld har igennem længere tid forsøgt at få en kommentar fra Netflix til artiklen, men fortsat uden held.

Læs også:

Endelig på Netflix - men konsekvenserne kan blive alvorlige

Derfor giver Netflix alle de andre bøllebank

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S