Nye moms-regler på vej: Din Netflix kan blive dyrere

Nye momsregler kan komme til at betyde, at dit Netflix bliver dyrere.

Artikel top billede

Nye regler vil fra 1. januar 2015 med al sandsynlighed betyde, at blandt andet danskernes køb af streamingstjenester som Netflix vil blive dyrere.

Det vurderer advokat Ulla Brandt fra Dansk Erhverv.

Læs mere om de nye regler her: Tikkende bombe: Momshammer vil ramme it-firmaer.

Vurderer du, at de nye regler reelt vil betyde at danskerne skal betale mere for for eksempel Netflix - med hovedsæde i Luxenbourg - end de gør i dag?

"Jeg kan bekræfte, at de nye momsregler om, at privatkundens land bliver afgørende for stedet for momsbeskatning og dermed for, hvilken momssats der gælder ved levering af sådanne ydelser, vil betyde, at streamingtjenester som Netflix bliver momspligtige i Danmark med 25 procent moms pr. 1. januar 2015," svarer hun.

De nye regler rusker således op i, hvor der skal svares moms.

Førhen var det sådan, at det skete i sælgerens land, men med de nye regler bliver det altså i det land, hvor privatkunden befinder sig.

Millioner i merindtægt - i Danmark

I alt regner Skatteministeriet med merindtægter - efter ændret adfærd med videre i kølvandet på vedtagelsen - på cirka 75 millioner kroner om året.

Den tikkende bombe - lovforslaget - har netop været igennem en høringsfase og forventes om ikke så frygteligt længe at blive fremsat i Folketinget.

Danske it-virksomheder, der sælger produkter til borgere i andre land, skal med de nye regler naturligvis også svare moms i det land privatkunden befinder sig i.

Faktisk bliver der oprettet en it-platform i alle lande, hvor virksomheder skal indberette hvortil de har solgt varer til privatpersoner.

Dernæst afregner de forskellige landes skattetjenester internt imellem sig.

Computerworld har igennem længere tid forsøgt at få en kommentar fra Netflix til artiklen, men fortsat uden held.

Læs også:

Endelig på Netflix - men konsekvenserne kan blive alvorlige

Derfor giver Netflix alle de andre bøllebank

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S