Nye moms-regler på vej: Din Netflix kan blive dyrere

Nye momsregler kan komme til at betyde, at dit Netflix bliver dyrere.

Artikel top billede

Nye regler vil fra 1. januar 2015 med al sandsynlighed betyde, at blandt andet danskernes køb af streamingstjenester som Netflix vil blive dyrere.

Det vurderer advokat Ulla Brandt fra Dansk Erhverv.

Læs mere om de nye regler her: Tikkende bombe: Momshammer vil ramme it-firmaer.

Vurderer du, at de nye regler reelt vil betyde at danskerne skal betale mere for for eksempel Netflix - med hovedsæde i Luxenbourg - end de gør i dag?

"Jeg kan bekræfte, at de nye momsregler om, at privatkundens land bliver afgørende for stedet for momsbeskatning og dermed for, hvilken momssats der gælder ved levering af sådanne ydelser, vil betyde, at streamingtjenester som Netflix bliver momspligtige i Danmark med 25 procent moms pr. 1. januar 2015," svarer hun.

De nye regler rusker således op i, hvor der skal svares moms.

Førhen var det sådan, at det skete i sælgerens land, men med de nye regler bliver det altså i det land, hvor privatkunden befinder sig.

Millioner i merindtægt - i Danmark

I alt regner Skatteministeriet med merindtægter - efter ændret adfærd med videre i kølvandet på vedtagelsen - på cirka 75 millioner kroner om året.

Den tikkende bombe - lovforslaget - har netop været igennem en høringsfase og forventes om ikke så frygteligt længe at blive fremsat i Folketinget.

Danske it-virksomheder, der sælger produkter til borgere i andre land, skal med de nye regler naturligvis også svare moms i det land privatkunden befinder sig i.

Faktisk bliver der oprettet en it-platform i alle lande, hvor virksomheder skal indberette hvortil de har solgt varer til privatpersoner.

Dernæst afregner de forskellige landes skattetjenester internt imellem sig.

Computerworld har igennem længere tid forsøgt at få en kommentar fra Netflix til artiklen, men fortsat uden held.

Læs også:

Endelig på Netflix - men konsekvenserne kan blive alvorlige

Derfor giver Netflix alle de andre bøllebank

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job