Nye moms-regler på vej: Din Netflix kan blive dyrere

Nye momsregler kan komme til at betyde, at dit Netflix bliver dyrere.

Artikel top billede

Nye regler vil fra 1. januar 2015 med al sandsynlighed betyde, at blandt andet danskernes køb af streamingstjenester som Netflix vil blive dyrere.

Det vurderer advokat Ulla Brandt fra Dansk Erhverv.

Læs mere om de nye regler her: Tikkende bombe: Momshammer vil ramme it-firmaer.

Vurderer du, at de nye regler reelt vil betyde at danskerne skal betale mere for for eksempel Netflix - med hovedsæde i Luxenbourg - end de gør i dag?

"Jeg kan bekræfte, at de nye momsregler om, at privatkundens land bliver afgørende for stedet for momsbeskatning og dermed for, hvilken momssats der gælder ved levering af sådanne ydelser, vil betyde, at streamingtjenester som Netflix bliver momspligtige i Danmark med 25 procent moms pr. 1. januar 2015," svarer hun.

De nye regler rusker således op i, hvor der skal svares moms.

Førhen var det sådan, at det skete i sælgerens land, men med de nye regler bliver det altså i det land, hvor privatkunden befinder sig.

Millioner i merindtægt - i Danmark

I alt regner Skatteministeriet med merindtægter - efter ændret adfærd med videre i kølvandet på vedtagelsen - på cirka 75 millioner kroner om året.

Den tikkende bombe - lovforslaget - har netop været igennem en høringsfase og forventes om ikke så frygteligt længe at blive fremsat i Folketinget.

Danske it-virksomheder, der sælger produkter til borgere i andre land, skal med de nye regler naturligvis også svare moms i det land privatkunden befinder sig i.

Faktisk bliver der oprettet en it-platform i alle lande, hvor virksomheder skal indberette hvortil de har solgt varer til privatpersoner.

Dernæst afregner de forskellige landes skattetjenester internt imellem sig.

Computerworld har igennem længere tid forsøgt at få en kommentar fra Netflix til artiklen, men fortsat uden held.

Læs også:

Endelig på Netflix - men konsekvenserne kan blive alvorlige

Derfor giver Netflix alle de andre bøllebank

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland