Afgående TDC-topchef langer ud: TDC kan ikke spare mere

TDC har effektiviseret sig helt ned til smertegrænsen, og det kan ikke blive ved med at gå, lyder svadaen fra afgående topchef.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De gyldne tider er ved at være forbi for TDC.

Sådan lyder det fra TDC's afgående koncerndirektør, Eva Berneke, der forlader TDC til fordel for stillingen som administrerende direktør i KMD.

Det kan du læse mere om her:

"Der er opbrud i TDC," siger Eva Berneke til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Hun siger til avisen, at 'fornemmelsen er,' at TDC ikke kan blive ved med at skære og effektivisere og spare på omkostningerne.

Det er "ikke holdbart meget længere," siger hun.

"Vi har skåret ind til benet, men vi er også i gang med at skære en lille smule i benet," lyder det fra Eva Berneke ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten.

Hun mener, at der er brug for at sadle om.

"Vi skal have fundet nogle andre værktøjer i værktøjskassen," siger hun til avisen.

Opbrud i selskabet

Hun er ikke den eneste topchef, der har forladt TDC i den seneste tid.

Også koncerndirektør Anders Jensen, koncerndirektør Martin Lippert og udviklingsdirektør Anders Blauenfeldt har sagt op, mens Niels Breining forlod sin topstilling i foråret.

Alle var angiveligt blandt de interne kandidater til topstillingen i TDC, som deres daværende kollega, Carsten Dilling, fik.

Du kan læse mere om uroen i TDC her: Overblik: TDC plages af uro og opbrud

Koncerndirektør Carsten Dilling har ellers netop offentliggjort et flot regnskab.

Ifølge hans egen forklaring er det netop selskabets fokus på at skære i omkostningerne, der har gjort, at selskabet har klaret sig så flot i et presset marked, hvor selskabet ligefrem skovler penge ind.

Det kan du læse mere om her: TDC's Carsten Dilling: Derfor er vi gode til at effektivisere

Læs også:

Endnu en exit i TDC: Udviklingsdirektør har også sagt op

Koncerndirektør forlader TDC

Derfor er to TDC-direktørers exit "tæt på en katastrofe"

Her er TDC's helt store udfordring

TDC hårdt presset - men skovler penge ind

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems