Afgående TDC-topchef langer ud: TDC kan ikke spare mere

TDC har effektiviseret sig helt ned til smertegrænsen, og det kan ikke blive ved med at gå, lyder svadaen fra afgående topchef.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De gyldne tider er ved at være forbi for TDC.

Sådan lyder det fra TDC's afgående koncerndirektør, Eva Berneke, der forlader TDC til fordel for stillingen som administrerende direktør i KMD.

Det kan du læse mere om her:

"Der er opbrud i TDC," siger Eva Berneke til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Hun siger til avisen, at 'fornemmelsen er,' at TDC ikke kan blive ved med at skære og effektivisere og spare på omkostningerne.

Det er "ikke holdbart meget længere," siger hun.

"Vi har skåret ind til benet, men vi er også i gang med at skære en lille smule i benet," lyder det fra Eva Berneke ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten.

Hun mener, at der er brug for at sadle om.

"Vi skal have fundet nogle andre værktøjer i værktøjskassen," siger hun til avisen.

Opbrud i selskabet

Hun er ikke den eneste topchef, der har forladt TDC i den seneste tid.

Også koncerndirektør Anders Jensen, koncerndirektør Martin Lippert og udviklingsdirektør Anders Blauenfeldt har sagt op, mens Niels Breining forlod sin topstilling i foråret.

Alle var angiveligt blandt de interne kandidater til topstillingen i TDC, som deres daværende kollega, Carsten Dilling, fik.

Du kan læse mere om uroen i TDC her: Overblik: TDC plages af uro og opbrud

Koncerndirektør Carsten Dilling har ellers netop offentliggjort et flot regnskab.

Ifølge hans egen forklaring er det netop selskabets fokus på at skære i omkostningerne, der har gjort, at selskabet har klaret sig så flot i et presset marked, hvor selskabet ligefrem skovler penge ind.

Det kan du læse mere om her: TDC's Carsten Dilling: Derfor er vi gode til at effektivisere

Læs også:

Endnu en exit i TDC: Udviklingsdirektør har også sagt op

Koncerndirektør forlader TDC

Derfor er to TDC-direktørers exit "tæt på en katastrofe"

Her er TDC's helt store udfordring

TDC hårdt presset - men skovler penge ind

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S