Lagde politikeres cpr-numre på nettet: Nu er han dømt

Han fandt huller i CPR-sikkerheden og lagde 12 politikeres personnumre på nettet. Det skulle han ikke have gjort.

Artikel top billede

Foto: Christian Rubek (Foto: Christian Rubek)

I en god sags tjeneste har Søren Louv-Jansen, partner og stifter af it-virksomheden Konscript, over lang tid påvist problemer med CPR-brugen i Danmark.

Blandt andet i form af hjemmesiden CPR-lotteri, hvor man har kunnet gætte kendte folketingspolitikeres personnumre.

Men den lille leg kommer nu til at koste.

Københavns Byret har netop idømt ham en bøde på 3.500 kroner.

Beløbet er godt en tredjedel af det, som anklageren krævede, men retten kunne se formildende omstændigheder, fordi Søren Louv-Jansen havde lagt de 12 politikeres data på nettet alene for at gøre opmærksom på, at CPR-systemet har problemer med sikkerheden.

I dommen blev der også lagt vægt på, at Søren Louv-Jansen lukkede sin webside efter Datatilsynets påbud.

Det skriver Ekstra Bladet.

Sådan gjorde han

Problematikken med CPR-systemet bunder ifølge Søren Louv-Jansen i, at det bruges som et hemmeligt nummer og til verificering af identitet.

Det er også fint nok, hvis det havde været hemmeligt og utilgængeligt for uvedkommende. Men det er det langt fra, og det er hele sagens kerne, har han tidligere sagt til Computerworld.

Dengang fortalte han, at han meget simpelt har programmeret en Chrome-browser til at gå ind og klikke sig igennem et mobilsites oprettelsesformular.

Ved hjælp af et par basisinformationer som navn og fødselsdag forsøger programmet alle mulige kombinationer, indtil mobilsiden har accepteret et nummer, som den tjekker op mod CPR-databasen.

Søren Louv-Jansen har forsøgt at sætte fokus på problemet længe. Flere gange tidligere har han således fremvist, hvor nemt det er at finde frem til CPR-numrene.

Men nu skal han altså til lommerne og finde 3.500 kroner frem.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Søren Louv-Jansen.

Læs også

Hård kritik af CPR-sigtelse: Politiet har fat i den forkerte

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

CPR-hackere: Vi peger på et stort problem

Sigtet it-mand bag CPR-lotteri: Det er meget ubehageligt

Sikkerhedsekspert: Her er en stensikker afløser for CPR

Hemmelig rapport: Her er CPR-nummerets afløser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S