Lagde politikeres cpr-numre på nettet: Nu er han dømt

Han fandt huller i CPR-sikkerheden og lagde 12 politikeres personnumre på nettet. Det skulle han ikke have gjort.

Artikel top billede

Foto: Christian Rubek (Foto: Christian Rubek)

I en god sags tjeneste har Søren Louv-Jansen, partner og stifter af it-virksomheden Konscript, over lang tid påvist problemer med CPR-brugen i Danmark.

Blandt andet i form af hjemmesiden CPR-lotteri, hvor man har kunnet gætte kendte folketingspolitikeres personnumre.

Men den lille leg kommer nu til at koste.

Københavns Byret har netop idømt ham en bøde på 3.500 kroner.

Beløbet er godt en tredjedel af det, som anklageren krævede, men retten kunne se formildende omstændigheder, fordi Søren Louv-Jansen havde lagt de 12 politikeres data på nettet alene for at gøre opmærksom på, at CPR-systemet har problemer med sikkerheden.

I dommen blev der også lagt vægt på, at Søren Louv-Jansen lukkede sin webside efter Datatilsynets påbud.

Det skriver Ekstra Bladet.

Sådan gjorde han

Problematikken med CPR-systemet bunder ifølge Søren Louv-Jansen i, at det bruges som et hemmeligt nummer og til verificering af identitet.

Det er også fint nok, hvis det havde været hemmeligt og utilgængeligt for uvedkommende. Men det er det langt fra, og det er hele sagens kerne, har han tidligere sagt til Computerworld.

Dengang fortalte han, at han meget simpelt har programmeret en Chrome-browser til at gå ind og klikke sig igennem et mobilsites oprettelsesformular.

Ved hjælp af et par basisinformationer som navn og fødselsdag forsøger programmet alle mulige kombinationer, indtil mobilsiden har accepteret et nummer, som den tjekker op mod CPR-databasen.

Søren Louv-Jansen har forsøgt at sætte fokus på problemet længe. Flere gange tidligere har han således fremvist, hvor nemt det er at finde frem til CPR-numrene.

Men nu skal han altså til lommerne og finde 3.500 kroner frem.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Søren Louv-Jansen.

Læs også

Hård kritik af CPR-sigtelse: Politiet har fat i den forkerte

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

CPR-hackere: Vi peger på et stort problem

Sigtet it-mand bag CPR-lotteri: Det er meget ubehageligt

Sikkerhedsekspert: Her er en stensikker afløser for CPR

Hemmelig rapport: Her er CPR-nummerets afløser

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S