USA-spionage skal stoppes: Helt nyt internet kan være på vej

Tyskland og Frankrig vil om få dage drøfte mulighederne for at bygge et netværk, som USA ikke kan overvåge. Læs om planerne her.

Artikel top billede

Den tyske forbundskansler, Angela Merkel, skal på onsdag mødes med den franske præsident, Francois Hollande, hvor et af punkterne på agendaen er opbygningen af et europæisk internet.

Det skriver BBC, efter at den tyske kansler i sit ugentlige podcast har luftet mulighederne for at opbygge et europæisk netværk.

"Det vigtigste er, at europæiske leverandører kan levere sikkerhed for vores borgere, så man ikke behøver at sende mails og andre informationer over Atlanten. Derudover kunne man også opbygge et kommunikationsnetværk inden for Europa," siger Angela Merkel ifølge BBC.

Skævvridning af datakontrol

Formålet med det europæiske netværk er at holde USA's nysgerrige øjne væk fra europæiske data.

Helt konkret gælder det om at lukke adgangen for efterretningstjenesten NSA, som whistlebloweren og NSA-afhopperen Edward Snowden har påvist, allerede har haft snablen godt nede i de europæiske sukkerkrukker med data.

Blandt andet har Edward Snowdens læk af NSA-dokumenter vist, at USA's allierede som Tyskland og herunder Angela Merkels telefon har været aflyttet.

Angela Merkel har samtidig også kritiseret, at firmaer som Facebook og Google kan være placeret i lande med lav databeskyttelse, mens selskaberne sælger varer i lande med strenge sikkerhedsforanstaltninger.

Franskmænd er positive

Forlydender fra den franske side af grænsen går på, at Frankrig er positivt indstillet på at holde europæiske data i Europa.

Myndighedskilder i Paris fortæller således, at den franske regering har planer om at kigge videre på det tyske initiativ.

For Tyskland er overvågning er særligt ømt område, da landet under Anden Verdenskrig og siden under Den Kolde Krig gjorde meget for at overvåge først fjender og siden borgere i Østtyskland.

Tyskland har forsøgt at få en ikke-overvågningsaftale i stand med USA, men det har den amerikanske supermagt afvist. 

Derfor er relationerne mellem USA og den europæiske stormagt Tyskland efter Snowden-afsløringerne da også nede på det laveste niveau siden 2003, da USA invaderede Irak på trods af stor modstand i netop Tyskland og Frankrig.

Læs også: 

Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Sådan stjæler NSA personlige data gennem Angry Birds

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S