Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

I det første interview til et dansk medie fortæller whistlebloweren Edward Snowden, at Danmark hver eneste dag sender millioner og atter millioner af oplysninger til NSA.

Artikel top billede

Whistlebloweren Edward Snowden har for første gang stillet op til et interview med et dansk medie. Det sker på bloggen denfri.dk, hvor den danske aktivist Peter Kofod har talt med den Nobelprisnominerede tidligere efterretningsagent.

Edward Snowden kritiserer blandt andet de danske politikere og embedsmænd; ikke for at tale decideret usandt, men at svare udenom.

"Jeg tror, at fornuftige mennesker er enige om, at de myndighedspersoner, der laver vildledende ordspil, ikke gør offentligheden en tjeneste. Virkeligheden er, at når du spørger, hvorvidt de spionerer imod dig, kan du ikke bare tage et svar fra NSA, GCHQ (Storbritanniens efterretningstjeneste, red.) eller nogen anden efterretningstjeneste for gode varer. Især ikke når der er overvældende beviser for, at de rent faktisk gør det," forklarer Edward Snowden til denfri.dk.

Danmark sender millioner af informationer til NSA
I samme interview fortæller Edward Snowden også, at danskerne skal begynde at stille flere spørgsmål til politikerne om overvågning.

"Når de danske myndigheder hævder, at de "måske" indsamler oplysninger, der svarer til, hvad der blev afsløret i Norge, og giver det videre til NSA, så handler det kun om ét specifikt program," siger Edward Snowden og tilføjer:

"Dette er kun en brøkdel af de efterretninger, som NSA ser på fra Danmark. Samlet set taler vi om millioner og atter millioner af efterretninger hver eneste dag," siger Edward Snowden.

Den omtalte afsløring kommer fra den norske avis Dagbladet, der i december afslørede, at Norge var NSA's drømmepartner og en vigtig samarbejdspartner i forbindelse med USA's globale overvågningsnetværk. Fra Norge bliver der sendt millioner af oplysninger om blandt andet mobilopkald til NSA.

Borgerne skal i aktion
I interviewet med aktivisten Peter Kofod vil Snowden ikke tale om specifikke emner om Danmark og NSA, da det vil komme arbejdende journalister i forkøbet. I stedet fortæller Snowden om, hvordan det bliver de normale borgere, der ender som ofre for overvågningen og ikke de kriminelle.

"En tommelfingerregel lyder: Hvis en repræsentant for regeringen bruger en sætning som: 'ikke rettet mod', er de i gang med at vildlede. Masseovervågning er per definition ikke målrettet, og det er derfor, det er borgerne, der risikerer at blive ofre for overvågningen, snarere end enkelte forbrydere," siger Snowden.

Den amerikanske overvågning skulle blandt andet være brugt til et værn mod terror, men talrige undersøgelser og lignende i USA har vist, at det kun er forsvindende få oplysninger, der er blevet opsnappet i masseovervågningen, der har kunnet hjælpe til mod bekæmpelsen af terror, og de informationer var efterretningstjenesterne allerede bevidste om igennem mere traditionelle metoder.

Læs også: Så simpel software brugte Snowden til at støvsuge data fra NSA

Læs også: Ex PET-chef skælder ud: Spionage er fredsbevarende

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S