Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

I det første interview til et dansk medie fortæller whistlebloweren Edward Snowden, at Danmark hver eneste dag sender millioner og atter millioner af oplysninger til NSA.

Artikel top billede

Whistlebloweren Edward Snowden har for første gang stillet op til et interview med et dansk medie. Det sker på bloggen denfri.dk, hvor den danske aktivist Peter Kofod har talt med den Nobelprisnominerede tidligere efterretningsagent.

Edward Snowden kritiserer blandt andet de danske politikere og embedsmænd; ikke for at tale decideret usandt, men at svare udenom.

"Jeg tror, at fornuftige mennesker er enige om, at de myndighedspersoner, der laver vildledende ordspil, ikke gør offentligheden en tjeneste. Virkeligheden er, at når du spørger, hvorvidt de spionerer imod dig, kan du ikke bare tage et svar fra NSA, GCHQ (Storbritanniens efterretningstjeneste, red.) eller nogen anden efterretningstjeneste for gode varer. Især ikke når der er overvældende beviser for, at de rent faktisk gør det," forklarer Edward Snowden til denfri.dk.

Danmark sender millioner af informationer til NSA
I samme interview fortæller Edward Snowden også, at danskerne skal begynde at stille flere spørgsmål til politikerne om overvågning.

"Når de danske myndigheder hævder, at de "måske" indsamler oplysninger, der svarer til, hvad der blev afsløret i Norge, og giver det videre til NSA, så handler det kun om ét specifikt program," siger Edward Snowden og tilføjer:

"Dette er kun en brøkdel af de efterretninger, som NSA ser på fra Danmark. Samlet set taler vi om millioner og atter millioner af efterretninger hver eneste dag," siger Edward Snowden.

Den omtalte afsløring kommer fra den norske avis Dagbladet, der i december afslørede, at Norge var NSA's drømmepartner og en vigtig samarbejdspartner i forbindelse med USA's globale overvågningsnetværk. Fra Norge bliver der sendt millioner af oplysninger om blandt andet mobilopkald til NSA.

Borgerne skal i aktion
I interviewet med aktivisten Peter Kofod vil Snowden ikke tale om specifikke emner om Danmark og NSA, da det vil komme arbejdende journalister i forkøbet. I stedet fortæller Snowden om, hvordan det bliver de normale borgere, der ender som ofre for overvågningen og ikke de kriminelle.

"En tommelfingerregel lyder: Hvis en repræsentant for regeringen bruger en sætning som: 'ikke rettet mod', er de i gang med at vildlede. Masseovervågning er per definition ikke målrettet, og det er derfor, det er borgerne, der risikerer at blive ofre for overvågningen, snarere end enkelte forbrydere," siger Snowden.

Den amerikanske overvågning skulle blandt andet være brugt til et værn mod terror, men talrige undersøgelser og lignende i USA har vist, at det kun er forsvindende få oplysninger, der er blevet opsnappet i masseovervågningen, der har kunnet hjælpe til mod bekæmpelsen af terror, og de informationer var efterretningstjenesterne allerede bevidste om igennem mere traditionelle metoder.

Læs også: Så simpel software brugte Snowden til at støvsuge data fra NSA

Læs også: Ex PET-chef skælder ud: Spionage er fredsbevarende

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS