SAP: Sådan kan små it-firmaer få en fed bid af SAP-kagen

SAP vil trække de små innovative it-firmaer tæt ind til sig og få dem til at udvikle fremtidens fantastiske applikationer.

Artikel top billede

Den tyske software-gigant SAP satser målrettet på den innovation og udviklings-kraft, der findes blandt små iværksætter-firmaer.

Sådan lød det fra selskabets stifter, Hasso Plattner, da han talte til åbningen af SAP's nye Innovation Centre i Potsdam, Tyskland.

Hasso Plattner har gennem årene skabt sig en enorm formue på SAP's avancerede økonomistyringssystemer til store virksomheder.

"Vi udvikler slet ikke software selv mere. Det var en indadvendt tilgang, og vi mente dengang, at isolation var godt," lød det fra Hasso Plattner.

Sådan er det imidlertid ikke længere.

"Der er en stor risiko for, at store virksomheder bliver indadvendte, hvilket er grunden til, at vi giver HANA-platformen videre til iværksætter-firmaer: Vi vil gerne beholde vores kontakt til dem," sagde han.

SAP oplyser, at mere end 1.200 iværksætter-firmaer bygger applikationer på HANA.

Mod slutningen af året vil SAP desuden åbne en række såkaldte HANA-cafeer med faciliteter til, at iværksætter-firmaer kan bygge applikationer oven på HANA-platformen og lære af hinanden.

Den første HANA-cafe vil blive åbnet i Palo Alto i USA. Dernæst vil der blive åbnet HANA-cafeer i Berlin, Tyskland, og i Shanghai, Kina.

For bureaukratisk

Det til trods er der ikke ubetinget begejstring fra de små iværksætter-firmaer, som SAP gerne vil have ind i folden.

De beskylder blandt andet SAP for at være for bureaukratisk, for langsom og 'en udfordring' at arbejde sammen med.

De peger på, at små virksomheder ikke har tid til at vente på, at et samarbejde kommer på benene eller at tingene bliver arbejdet gennem hele systemet.

Trods den fremstrakte hånd fra Hasso Plattner skal de små iværksætter-firmaer dog ikke tro, at SAP vil indrette sin kurs efter dem.

"Jeg vil gerne give dem [de små it-firmaer, red.] en advarsel: Kom ikke for tæt på supertankeren. Den er ikke fleksibel, og den vil fortsætte sin kurs, uanset hvad iværksætter-firmaer ønsker," siger han.

Læs også:

Hana sparker fart i Nordea Liv & Pension

It-gigant i vild vækst: Her er hemmeligheden

Sådan vil ERP-giganten SAP forsvare sin bastion

SAP-direktør: Derfor skal du vælge en cloud-løsning

Så fed en forretning er HANA-databasen for SAP

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S