SAP: Sådan kan små it-firmaer få en fed bid af SAP-kagen

SAP vil trække de små innovative it-firmaer tæt ind til sig og få dem til at udvikle fremtidens fantastiske applikationer.

Artikel top billede

Den tyske software-gigant SAP satser målrettet på den innovation og udviklings-kraft, der findes blandt små iværksætter-firmaer.

Sådan lød det fra selskabets stifter, Hasso Plattner, da han talte til åbningen af SAP's nye Innovation Centre i Potsdam, Tyskland.

Hasso Plattner har gennem årene skabt sig en enorm formue på SAP's avancerede økonomistyringssystemer til store virksomheder.

"Vi udvikler slet ikke software selv mere. Det var en indadvendt tilgang, og vi mente dengang, at isolation var godt," lød det fra Hasso Plattner.

Sådan er det imidlertid ikke længere.

"Der er en stor risiko for, at store virksomheder bliver indadvendte, hvilket er grunden til, at vi giver HANA-platformen videre til iværksætter-firmaer: Vi vil gerne beholde vores kontakt til dem," sagde han.

SAP oplyser, at mere end 1.200 iværksætter-firmaer bygger applikationer på HANA.

Mod slutningen af året vil SAP desuden åbne en række såkaldte HANA-cafeer med faciliteter til, at iværksætter-firmaer kan bygge applikationer oven på HANA-platformen og lære af hinanden.

Den første HANA-cafe vil blive åbnet i Palo Alto i USA. Dernæst vil der blive åbnet HANA-cafeer i Berlin, Tyskland, og i Shanghai, Kina.

For bureaukratisk

Det til trods er der ikke ubetinget begejstring fra de små iværksætter-firmaer, som SAP gerne vil have ind i folden.

De beskylder blandt andet SAP for at være for bureaukratisk, for langsom og 'en udfordring' at arbejde sammen med.

De peger på, at små virksomheder ikke har tid til at vente på, at et samarbejde kommer på benene eller at tingene bliver arbejdet gennem hele systemet.

Trods den fremstrakte hånd fra Hasso Plattner skal de små iværksætter-firmaer dog ikke tro, at SAP vil indrette sin kurs efter dem.

"Jeg vil gerne give dem [de små it-firmaer, red.] en advarsel: Kom ikke for tæt på supertankeren. Den er ikke fleksibel, og den vil fortsætte sin kurs, uanset hvad iværksætter-firmaer ønsker," siger han.

Læs også:

Hana sparker fart i Nordea Liv & Pension

It-gigant i vild vækst: Her er hemmeligheden

Sådan vil ERP-giganten SAP forsvare sin bastion

SAP-direktør: Derfor skal du vælge en cloud-løsning

Så fed en forretning er HANA-databasen for SAP

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S