Her får du de vildeste nyheder fra Mobile World Congress

Mobile World Congress byder hele ugen på spændende debatter om teleindustriens fremtid og nye lanceringer af smartphones, tablets og mobile tjenester. Følg det hele her.

Artikel top billede

Den globale teleindustri stimler i denne uge sammen i Barcelona til Mobile World Congress 2014.

På programmet er prominente navne som Facebook-stifter Mark Zuckerberg (mon ikke han taler om købet af WhatsApp) og Virginia Rometty, president og CEO i IBM.

Dertil kommer topchefer fra stort set alle de store teleselskaber og en lang række spændende iværksætter-profiler, der har været med til at skabe det univers af innovative tjenester, vi i dag alle nyder godt af på vores smartphones og tablets.

De kommer til at debattere teleindustriens udfordringer og muligheder i de kommende år.

På produktsiden ventes der spændende nyt fra virksomheder som Samsung, Nokia, LG, HTC, Huwei og Sony.

Du kan få et overblik over de konkrete produkt-forventninger her.

Følg Computerworld på MWC

Computerworld dækker messen hele ugen.

Du finder alle vores MWC-artikler på denne side og selvfølgelig ved at abonnere på vores nyhedsbrev, der udkommer to gange dagligt.

Flere af MWC-talerne kan desuden live-streames her.

Twitter er også et oplagt sted at følge slagets gang på MWC 2014. Herunder har vi indlejret alle nye tweets, der er tagget #MWC14.

Tweets om "#MWC14"


Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS