Nokia vælger speciel browser på sine nye Android-telefoner

Nokia forsøger at lægge distance til Googles Android-platform med et overraskende browser-valg på X-mobilerne.

Artikel top billede

Browseren på Nokias X-modeller driller Google. Foto: Nokia.

Nokia har omfavnet Googles Android-platform på en stribe nye telefoner i forsøget på at fylde penge i en meget tom kasse i Finland.

Men Nokia, der ellers har helliget sig Windows Phone, forsøger i samme moment at lægge afstand til konkurrenten Google.

Nokia X-modellerne, der bliver udrustet med Android, bliver nemlig samtidig forsynet med den norske Opera-browser som standard.

Opera har opnået popularitet på de spirende markeder i Asien, Latinamerika og Afrika på grund af teknologi, der kan komprimere trafik meget effektivt og derved kan spare penge på brugerens data-udgifter.

"At være nøglespiller på en ny platform er altid spændende. Når det samtidig er Nokia, der er drivkraften bag projektet, så er det dobbelt så spændende," skriver Opera-chefen, Lars Boilesen, i en pressemeddelelse.

I Danmark er antallet af brugere, der benytter Opera, nærmest ikke-eksisterende, men på verdensplan oplyser firmaet, at der er 350 millioner brugere af den norske software. 

Opera til Microsoft

Mange har nok studset over Nokiaboss Steven Elops beslutning om at producere Android-telefoner i en virksomhed, der i dette kvartal bliver købt og overtaget af Microsoft - den direkte konkurrent til open source-styresystemet med så stor global succes.

Årsagen er kort fortalt, at der skal erobres markedsandele i Asien, Afrika og Latinamerika med en billig telefon, der skal lokke brugerne ind i butikken.

Læs en dybere analyse her: Derfor tager Nokia nu Android om bord - her er forklaringen

Men det ser ud til, at Nokia formår at holde Google på afstand på trods af beslutningen om at bruge firmaets åbne software.

Opera-browseren er et eksempel. En andet er den tætte integration med Microsoft infrastruktur.

Nokia har nemlig erstattet Googles apps og tjenester, hvor det har været muligt.

Nokias egne korttjenester, Skype og Microsoft OneDrive er således blevet standardprogrammer på telefonerne på bekostning af Googles applikationer.

X-modellerne får også 10 gigabyte gratis plads i Microsofts sky, hvis man henter OneDrive-appen i Nokias app-butik.

Læs også:
Microsoft: Nokias satsning på Android er slet ikke vores idé

Nokia satser på Android-platformen

Nokia-topchef: Derfor vil jeg stadig ikke vælge Android

Microsoft køber Nokia

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S