Nokia vælger speciel browser på sine nye Android-telefoner

Nokia forsøger at lægge distance til Googles Android-platform med et overraskende browser-valg på X-mobilerne.

Artikel top billede

Browseren på Nokias X-modeller driller Google. Foto: Nokia.

Nokia har omfavnet Googles Android-platform på en stribe nye telefoner i forsøget på at fylde penge i en meget tom kasse i Finland.

Men Nokia, der ellers har helliget sig Windows Phone, forsøger i samme moment at lægge afstand til konkurrenten Google.

Nokia X-modellerne, der bliver udrustet med Android, bliver nemlig samtidig forsynet med den norske Opera-browser som standard.

Opera har opnået popularitet på de spirende markeder i Asien, Latinamerika og Afrika på grund af teknologi, der kan komprimere trafik meget effektivt og derved kan spare penge på brugerens data-udgifter.

"At være nøglespiller på en ny platform er altid spændende. Når det samtidig er Nokia, der er drivkraften bag projektet, så er det dobbelt så spændende," skriver Opera-chefen, Lars Boilesen, i en pressemeddelelse.

I Danmark er antallet af brugere, der benytter Opera, nærmest ikke-eksisterende, men på verdensplan oplyser firmaet, at der er 350 millioner brugere af den norske software. 

Opera til Microsoft

Mange har nok studset over Nokiaboss Steven Elops beslutning om at producere Android-telefoner i en virksomhed, der i dette kvartal bliver købt og overtaget af Microsoft - den direkte konkurrent til open source-styresystemet med så stor global succes.

Årsagen er kort fortalt, at der skal erobres markedsandele i Asien, Afrika og Latinamerika med en billig telefon, der skal lokke brugerne ind i butikken.

Læs en dybere analyse her: Derfor tager Nokia nu Android om bord - her er forklaringen

Men det ser ud til, at Nokia formår at holde Google på afstand på trods af beslutningen om at bruge firmaets åbne software.

Opera-browseren er et eksempel. En andet er den tætte integration med Microsoft infrastruktur.

Nokia har nemlig erstattet Googles apps og tjenester, hvor det har været muligt.

Nokias egne korttjenester, Skype og Microsoft OneDrive er således blevet standardprogrammer på telefonerne på bekostning af Googles applikationer.

X-modellerne får også 10 gigabyte gratis plads i Microsofts sky, hvis man henter OneDrive-appen i Nokias app-butik.

Læs også:
Microsoft: Nokias satsning på Android er slet ikke vores idé

Nokia satser på Android-platformen

Nokia-topchef: Derfor vil jeg stadig ikke vælge Android

Microsoft køber Nokia

Annonce

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse