It-skandale til millioner rammer dansk topminister

Fejlslagent offentligt it-projekt til 164 millioner kroner rammer minister.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) kritiseres ifølge Berlingske for at have givet mangelfulde oplysninger til Folketingets Finansudvalg om it-systemet Proask.

Computerworld skrev første gang om Proask-systemet i januar, hvor det så ud til, at Arbejdsmarkedsstyrelsen skulle aflive det store system til 164 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: It-system til 164 millioner kroner skal kyles i skraldespanden.

Ifølge Berlingske modtog finansudvalget ikke nyt om Proask-sagen i 15 måneder, selv om både Arbejdsskadestyrelsen, Beskæftigelsesministeriet og Finansministeret var klar over, at Proask-projektet sejlede.

Ifølge avisen har parterne med vilje undladt at orientere Folketinget Finansudvalg.

Således skriver en ledende medarbejder i styrelsen på et tidspunkt til Beskæftigelsesministeriets departementschef, at han "er opmærksom på, at vi har et lille problem i forhold til finansudvalget."

Kort efter skriver Beskæftigelsesministeriet ifølge Berlingske til Arbejdsskadestyrelsen, at "vi efterhånden er nået dertil, at vi snarest må orientere finansudvalget på ny."

"Det skal især ses i lyset af, at der efterhånden er gået godt et år siden sidste orientering, og at der siden da er sket væsentlige ændringer i systemet," lyder det.

Enhedslisten har kaldt Mette Frederiksen i samråd om sagen.

Selv peger ministeren på, at hun ventede på en rapport.

Læs også: It-system til 164 millioner kroner skal kyles i skraldespanden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice