Danske internet-butikker: Gebyr for Dankort-betalinger kan stige snart

Danske internet-butikker frygter, at gebyrerne for at betale med Dankort på nettet, snart stiger.

Artikel top billede

Flere store internet-butikker frygter, at salget af Nets kan få alvorlige konsekvenser for både dem og kunderne.

Flere af Danmarks store internet-butikker er urolige over udsigten til, at Nets, der står for Dankortet, inden længe står til at få ny ejer.

De frygter, at den nye ejer vil skrue op for det gebyr, som net-butikkerne betaler, hver gang Dankortet anvendes.

I dag betaler net-butikkerne 1,20 kroner per Dankort-betaling. Det er syv gange mere end for en Dankort-betaling i en fysisk butik.

"Hvis der kommer en kapitalfond ind, som vil effektivisere det her, så er der risiko for, at den vil hæve gebyrerne på e-handel," siger Karsten Frandsen, økonomichef i Coop, til Børsen.

Store ekstra-omkostninger

Han siger til avisen, at Coop selv betaler gebyret i dag. Men at det ikke nødvendigvis vil fortsætte, hvis gebyrerne stiger.

Samme melding kommer fra Jørgen Balle Olesen fra Saxo.com.

Han siger til Børsen, at det kan føre til ekstra-omkostninger på flere millioner kroner for Saxo.com, hvis en ny Nets-ejer hæver gebyrerne.

"Vi er naturligvis bange for, at gebyrerne vil stige," siger han til avisen.

Han peger på, at ingen af de markedsorienterede systemer i dag har vist, at de er mere effektive og billigere end Dankort-systemet.

Foreningen af danske internet-handlende - FDIH - lagde fornylig sag an mod Nets med krav om tilbagebetaling af mere end 28 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Online-butikker kræver millioner retur fra Nets

Læs også:

Online-butikker kræver millioner retur fra Nets

Ekspert: Vi får gebyr på Dankortet

Nets skal sænke gebyret: Nu bliver det (lidt) billigere at handle på nettet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S