Danske internet-butikker: Gebyr for Dankort-betalinger kan stige snart

Danske internet-butikker frygter, at gebyrerne for at betale med Dankort på nettet, snart stiger.

Artikel top billede

Flere store internet-butikker frygter, at salget af Nets kan få alvorlige konsekvenser for både dem og kunderne.

Flere af Danmarks store internet-butikker er urolige over udsigten til, at Nets, der står for Dankortet, inden længe står til at få ny ejer.

De frygter, at den nye ejer vil skrue op for det gebyr, som net-butikkerne betaler, hver gang Dankortet anvendes.

I dag betaler net-butikkerne 1,20 kroner per Dankort-betaling. Det er syv gange mere end for en Dankort-betaling i en fysisk butik.

"Hvis der kommer en kapitalfond ind, som vil effektivisere det her, så er der risiko for, at den vil hæve gebyrerne på e-handel," siger Karsten Frandsen, økonomichef i Coop, til Børsen.

Store ekstra-omkostninger

Han siger til avisen, at Coop selv betaler gebyret i dag. Men at det ikke nødvendigvis vil fortsætte, hvis gebyrerne stiger.

Samme melding kommer fra Jørgen Balle Olesen fra Saxo.com.

Han siger til Børsen, at det kan føre til ekstra-omkostninger på flere millioner kroner for Saxo.com, hvis en ny Nets-ejer hæver gebyrerne.

"Vi er naturligvis bange for, at gebyrerne vil stige," siger han til avisen.

Han peger på, at ingen af de markedsorienterede systemer i dag har vist, at de er mere effektive og billigere end Dankort-systemet.

Foreningen af danske internet-handlende - FDIH - lagde fornylig sag an mod Nets med krav om tilbagebetaling af mere end 28 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Online-butikker kræver millioner retur fra Nets

Læs også:

Online-butikker kræver millioner retur fra Nets

Ekspert: Vi får gebyr på Dankortet

Nets skal sænke gebyret: Nu bliver det (lidt) billigere at handle på nettet

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job