App-leverandører skal tvinges til at sætte en stopper for gratis app-model

Snart kan det være slut med særlig måde at tjene penge på at levere gratis apps.

Artikel top billede

EU pønser på at sætte en stopper for den udbredte app-praksis, hvor selve app'en er gratis, men hvor man skal betale for at få adgang til særligt indhold i app'en.

En række lande har klaget til EU over den udbredte praksis - heriblandt Danmark, Frankrig, Italien og Storbritannien.

Du kan læse mere om de danske problemer med den udbredte praksis her.

I dag anvender mere end hver anden spil-app, der anvendes i Europa, den pågældende model, hvor selve app'en er gratis, men hvor brugeren inde i selve app'en bliver mødt med krav om at lægge penge for at få adgang til bestemte features.

Strid med markedsføringsregler

Det kan være i strid med EU's markedsførings-regler, mener EU-kommissionen.

I første omgang mødes EU-kommissær Viviane Reding med blandt andre Apple og Google for at klarlægge de regler, der gælder på området.

"Det er både en forkert forretningsmodel og i strid med ånden i EU's forbrugerbeskyttelses-regler, hvis man narrer forbrugerne. EU forventer meget konkrete svar fra app-industrien om dette emne," lyder det fra Viviane Reding.

App-branchen forsvarer dog den såkaldte 'freemium'-model.

"Forbrugerne får meget ud af freemium-modellen, fordi de har mulighed for at prøve produktet, inden de køber det," siger formanden for brancheforeningen Association for Competitive Technology, Jonathan Zuck, til Computerworlds nyhedsbureau.

Læs også: Fremtidens app-model: Her er der penge at hente

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Frode Laursen A/S

Systemadministrator

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice