Vrede danske forældre vinder over Apple i flere app-slagsmål

Danske forældre har i flere sager klaget over, at deres børn har købt tjenester i apps fra Apple-butikker. De danske forældre får i langt de fleste sager pengene retur.

Artikel top billede

Mens den amerikanske handelskommission netop har bestemt, at Apple skal tilbagebetale minimum 180 millioner kroner til forældre efter børns app-køb, er der også stor opmærksomhed på de såkaldte in-app-køb i Danmark.

Chefkonsulent Katrine de Neergaard hos Forbrugerombudsmanden oplyser således til 
Computerworld, at forbrugervagthunden har haft 75 sager om børns in-app-køb liggende i de seneste år.

Indtil videre er 70 af sagerne endt med, at Apple har tilbagebetalt forældrene for deres børns køb, som er foretaget uden forældrenes viden og samtykke.

"Hvis man har problemer med sine børns køb af in-app-tjenester, kan man i første omgang rette henvendelse til Apple, og hvis det ikke virker, så er man velkommen til at kontakte os," lyder det fra chefkonsulenten hos Forbrugerombudsmanden.

Luk dog købs-vinduet 
Sidste forår blussede flere danske sager op omkring børns utilsigtede køb af app-ydelser via Apples App Store, hvilket fik forbrugerombudsmand Henrik Øe til at rejse problemstillingen på EU-niveau.

Katrine de Neergaard oplyser, at fordi arbejdet lige nu pågår på europæisk niveau, ønsker de europæiske forbrugermyndigheder ikke at fortælle i detaljer, hvad der bliver diskuteret på møderne.

Hun fortæller dog, at også i Europa kigger man på det 15 minutters vindue, hvor børnene har mulighed for at købe tillægsydelser i en app, når først forældrene har logget på.

"Vi mener, at det 15 minutters vindue skal være lukket per default, således at forældrene aktivt skal åbne det," siger Katrine de Neergaard til Computerworld.

Kigger på flere it-selskaber

Samtidig glæder hun sig over, at den amerikanske handelskommission har foretaget en række konkrete indgreb mod Apples håndtering af børns in-app-køb, men understreger, at Apple også skal leve op til den europæiske lovgivning på området.

"Ifølge europæisk lovgivning må spiludbydere ikke komme med købsopfordringer til børn," forklarer Katrine de Neergaard.

Apple er ikke det eneste selskab, som Forbrugerombudsmanden har i kikkerten, når det kommer til børns in-app-køb.

Også andre app-butikker som Google Play er under luppen, mens EU er i gang med at undersøge salgsmekanismerne til børn i apps og spil indbygget i apps.

Her er en guide til, hvordan du undgår, at børnene ribber dit kreditkort.

Og her kan du læse en guide til, hvordan du børnesikrer din gamle iPad.

Læs også:
Apple tvunget til tilbagebetaling for børns app-køb

Apple skal betale millioner til sure forældre

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job