Vrede danske forældre vinder over Apple i flere app-slagsmål

Danske forældre har i flere sager klaget over, at deres børn har købt tjenester i apps fra Apple-butikker. De danske forældre får i langt de fleste sager pengene retur.

Artikel top billede

Mens den amerikanske handelskommission netop har bestemt, at Apple skal tilbagebetale minimum 180 millioner kroner til forældre efter børns app-køb, er der også stor opmærksomhed på de såkaldte in-app-køb i Danmark.

Chefkonsulent Katrine de Neergaard hos Forbrugerombudsmanden oplyser således til 
Computerworld, at forbrugervagthunden har haft 75 sager om børns in-app-køb liggende i de seneste år.

Indtil videre er 70 af sagerne endt med, at Apple har tilbagebetalt forældrene for deres børns køb, som er foretaget uden forældrenes viden og samtykke.

"Hvis man har problemer med sine børns køb af in-app-tjenester, kan man i første omgang rette henvendelse til Apple, og hvis det ikke virker, så er man velkommen til at kontakte os," lyder det fra chefkonsulenten hos Forbrugerombudsmanden.

Luk dog købs-vinduet 
Sidste forår blussede flere danske sager op omkring børns utilsigtede køb af app-ydelser via Apples App Store, hvilket fik forbrugerombudsmand Henrik Øe til at rejse problemstillingen på EU-niveau.

Katrine de Neergaard oplyser, at fordi arbejdet lige nu pågår på europæisk niveau, ønsker de europæiske forbrugermyndigheder ikke at fortælle i detaljer, hvad der bliver diskuteret på møderne.

Hun fortæller dog, at også i Europa kigger man på det 15 minutters vindue, hvor børnene har mulighed for at købe tillægsydelser i en app, når først forældrene har logget på.

"Vi mener, at det 15 minutters vindue skal være lukket per default, således at forældrene aktivt skal åbne det," siger Katrine de Neergaard til Computerworld.

Kigger på flere it-selskaber

Samtidig glæder hun sig over, at den amerikanske handelskommission har foretaget en række konkrete indgreb mod Apples håndtering af børns in-app-køb, men understreger, at Apple også skal leve op til den europæiske lovgivning på området.

"Ifølge europæisk lovgivning må spiludbydere ikke komme med købsopfordringer til børn," forklarer Katrine de Neergaard.

Apple er ikke det eneste selskab, som Forbrugerombudsmanden har i kikkerten, når det kommer til børns in-app-køb.

Også andre app-butikker som Google Play er under luppen, mens EU er i gang med at undersøge salgsmekanismerne til børn i apps og spil indbygget i apps.

Her er en guide til, hvordan du undgår, at børnene ribber dit kreditkort.

Og her kan du læse en guide til, hvordan du børnesikrer din gamle iPad.

Læs også:
Apple tvunget til tilbagebetaling for børns app-køb

Apple skal betale millioner til sure forældre

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse