Så stor er Android blevet: Apple får tørre tæsk

Android lægger i den grad afstand til Apples iOS, der får tørre tæv.

Artikel top billede

Når det gælder tablet-markedet, er der ingen, der slår Android og Samsung.

Ifølge nye tal fra analysehuset Gartner steg salget af Samsungs Android-baserede tablet-computere nemlig med hele 68 procent i 2013.

Android er samtidig det klart mest dominerende styresystem på tablet-markedet med en markedsandel på 62 procent.

Samsung solgte i 2013 næsten 121 millioner Android-baserede tablet-computere.

Det er en voldsom stigning i forhold til 2012, da der blev solgt 53,3 millioner Samsung tablet-computere.

Markedsandelen for Apples iOS er samtidig faldet fra 52,8 procent til blot 36 procent.

Øgede antal solgte enheder

Ganske vist øgede Apple salget af solgte iOS-tabletcomputere fra 61,5 millioner til 70,4 millioner eksemplarer, men markedet er vokset hurtigere, hvilket betyder, at selskabets markedsandel er faldet.

Salget af Microsofts Windows-tablet-computere gik ligeledes frem fra 1,2 millioner solgte eksemplarer til fire millioner solgte eksemplarer i 2013.

Det betyder, at selskabets markedsandel ligger uændret på 2,1 procent.

Gartner peger på, at Microsoft er nødt til at udvikle et mere attraktivt økosystem for både forbrugere og udviklere, hvis selskabet skal gøre sig håb om at kunne udfordre Android og iOS.

Ifølge analysehuset er tablet-markedet nu i høj grad ved at blive modnet, og den hårde konkurrence mellem producenterne har sat ind.

Det betyder ifølge Gartner, at producenterne nu for alvor foruden skarpe priser og solid hardware skal til at fokusere på at forbedre brugeroplevelsen og deres økosystemer, hvis de vil banke konkurrenterne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec