Filmbranchen: Pirater er faktisk de bedste kunder

Filmbranchen har forsket i, hvem der er de bedste kunder, og piraterne hører til i toppen. Derfor ændres antipirat-strategien fra trusler langt ind i helvede til sjove videoer.

Artikel top billede

Du husker nok sloganet:

Vi sagsøger dig langt ind i helvede!

Det stammer fra Anti-piratgruppens kampagne, der forsøgte at skræmme livet af pirater gennem en benhård trussel om økonomiske rockerbank.

En politik, der er blevet effektueret ved flere lejligheder.

Det kan du læse mere om her: Filmpirat får millionbøde klasket i nakken af Nordisk Film

Men nu har piben fået en anden lyd.

Den hårde linje over for piraterne har angivelig ikke virket efter hensigten, og derfor har filmbranchen ændret strategi i sit anti-piratfremstød.

Filmbranchen siger nu, at piraterne er de mest værdifulde kunder i butikken.

I et interview med Techradar indrømmer chefen for brancheorganisationen The Industry Trust for Intellectual Property Awareness, Liz Bales, at piraterne i et stort omfang er de samme personer, som støtter op om filmindustrien.

"Vi ved, at personer, der begår brud på ophavsretten, er den mest værdifulde publikumsgruppe. De går oftere i biografen end gennemsnittet, de køber flere Blu-ray-film end nogen andre, og de abonnerer mere på streaming-tjenester som eksempelvis Netflix," siger hun til netsiden.

På baggrund af disse forskningsresultater har organisationen valgt at udforme en mere forsigtig strategi over for piraterne. I praksis betyder det, at "tyveri-faktoren" neddrosles til fordel for en mere positivt ladet kampagne, der skal appellere til piraternes kærlighed til film.

Film er værd at betale for

I stedet for at blive sagsøgt langt ind i helvede er budskabet nu, at pirater elsker film.

"Vi vil fortælle dem (der bryder ophavsretten, red.), at vi ved, de elsker film og sætter pris på at bruge penge på film. Men vi ønsker, at de gør det rigtige og ikke bryder ophavsretten," siger Liz Bales.

Og essensen af den nye kampagne er da også: Film er værd at betale for. I praksis er det blandt andet blevet til en humoristisk kampagnefilm med Will Ferrel i forbindelse med Anchorman 2.

For at sprede budskabet har The Industry Trust for Intellectual Property Awareness også oprettet websiden Findanyfilm.com, der giver en oversigt over de lovlige måder at se film på.

Læs også:
Pirat efter bøde på 55 millioner: I har smadret mit liv

Danske myndigheder vil have fingrene i svensk pirat

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S