Filmpirat får millionbøde klasket i nakken af Nordisk Film

Nordisk Film Har vundet en sag mod en filmpirat, der nu skal finde millioner frem i erstatning.

Artikel top billede

Fremmarchen af streaming-tjenester har lagt en dæmper på antallet af netpirater, men nu har Nordisk Film vundet en retssag, der kan tjene til skræk og advarsel for dem, der stadig fifler med at kopiere digitale data.

En 28-årig svensker er nemlig blevet idømt en bøde på 3,5 millioner danske kroner for at kopiere film og efterfølgende lægge dem ud på nettet.

Det skriver Svenska Dagbladet.

"Den høje erstatning viser, hvilke skader skabere og rettighedshavere rammes af gennem ulovlig fildeling af en film. Fremover kommer der en række sager, hvor vi vil kræve erstatning for en eller flere film," siger jurist Henrik Pontén fra Rättighetsalliansen til den svenske avis i forbindelse med dommen.

Manden blev tiltalt for at dele cirka 500 film via fildelingstjenesten SweBits i perioden 2008 til 2011.

Han erkendte dog kun de 13, men fik altså 3,5 millioner i bøde.

Hvis den dømte skal finde et lyspunkt i al elendigheden, kan han da trøste sig med, at kravet fra Nordisk Film oprindeligt lød på næsten seks millioner kroner.

Læs også:
Kina: Stop af XP-support betyder mere kriminalitet

Danske myndigheder vil have fingrene i svensk pirat

Overblik: Det store CPR-hack - så alvorligt er det

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job