Filmpirat får millionbøde klasket i nakken af Nordisk Film

Nordisk Film Har vundet en sag mod en filmpirat, der nu skal finde millioner frem i erstatning.

Artikel top billede

Fremmarchen af streaming-tjenester har lagt en dæmper på antallet af netpirater, men nu har Nordisk Film vundet en retssag, der kan tjene til skræk og advarsel for dem, der stadig fifler med at kopiere digitale data.

En 28-årig svensker er nemlig blevet idømt en bøde på 3,5 millioner danske kroner for at kopiere film og efterfølgende lægge dem ud på nettet.

Det skriver Svenska Dagbladet.

"Den høje erstatning viser, hvilke skader skabere og rettighedshavere rammes af gennem ulovlig fildeling af en film. Fremover kommer der en række sager, hvor vi vil kræve erstatning for en eller flere film," siger jurist Henrik Pontén fra Rättighetsalliansen til den svenske avis i forbindelse med dommen.

Manden blev tiltalt for at dele cirka 500 film via fildelingstjenesten SweBits i perioden 2008 til 2011.

Han erkendte dog kun de 13, men fik altså 3,5 millioner i bøde.

Hvis den dømte skal finde et lyspunkt i al elendigheden, kan han da trøste sig med, at kravet fra Nordisk Film oprindeligt lød på næsten seks millioner kroner.

Læs også:
Kina: Stop af XP-support betyder mere kriminalitet

Danske myndigheder vil have fingrene i svensk pirat

Overblik: Det store CPR-hack - så alvorligt er det

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S