Filmpirat får millionbøde klasket i nakken af Nordisk Film

Nordisk Film Har vundet en sag mod en filmpirat, der nu skal finde millioner frem i erstatning.

Artikel top billede

Fremmarchen af streaming-tjenester har lagt en dæmper på antallet af netpirater, men nu har Nordisk Film vundet en retssag, der kan tjene til skræk og advarsel for dem, der stadig fifler med at kopiere digitale data.

En 28-årig svensker er nemlig blevet idømt en bøde på 3,5 millioner danske kroner for at kopiere film og efterfølgende lægge dem ud på nettet.

Det skriver Svenska Dagbladet.

"Den høje erstatning viser, hvilke skader skabere og rettighedshavere rammes af gennem ulovlig fildeling af en film. Fremover kommer der en række sager, hvor vi vil kræve erstatning for en eller flere film," siger jurist Henrik Pontén fra Rättighetsalliansen til den svenske avis i forbindelse med dommen.

Manden blev tiltalt for at dele cirka 500 film via fildelingstjenesten SweBits i perioden 2008 til 2011.

Han erkendte dog kun de 13, men fik altså 3,5 millioner i bøde.

Hvis den dømte skal finde et lyspunkt i al elendigheden, kan han da trøste sig med, at kravet fra Nordisk Film oprindeligt lød på næsten seks millioner kroner.

Læs også:
Kina: Stop af XP-support betyder mere kriminalitet

Danske myndigheder vil have fingrene i svensk pirat

Overblik: Det store CPR-hack - så alvorligt er det

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse