Stor Google-tjeneste kommer endelig til Danmark

Danmark er ofte en smule bagud, når de store firmaer kommer med nye tjenester, men nu er en af Googles helt store tjenester endelig på vej til de danske forbrugere.

Artikel top billede

Google udvider nu deres 'Play Movies'-tjeneste til 37 nye markeder. Heriblandt Danmark og de andre nordiske lande.

Det skriver tech-sitet 9to5google.com.  

'Play Movies' er en service, hvor man kan se downloadede film, som man lejer igennem systemet. Enten på en Android-enhed, via en webbrowser eller på en tilkøbt Chromecast.

Ud over Danmark er tjenesten blevet udvidet til 36 andre lande, heriblandt Norge og Sverige, men også rigtig mange sydamerikanske og afrikanske lande får nu adgang til Googles filmtjeneste.

Gælder kun film
Dog gælder udvidelsen kun for film. I lande som Storbritannien, Japan, USA og Australien har man også adgang til serier som "The Walking Dead", men det må vi altså stadig se sultent efter i Danmark.

Tjenesten har dog noget at konkurrere imod i Danmark.

Play Movies er en direkte konkurrent til Apples iTunes og tjenester som HBO Nordic og Netflix, og især sidstnævnte har danskerne taget til sig med åbne arme. Netflix er ifølge DR's nyeste rapport om dansk medieudvikling Danmarks sjettestørste "tv-kanal".

Netflix alene står for tre procent af al tv-sening i Danmark, hvor alle andre streamingtjenester tilsammen kun udgør én procent.

Danmark mangler stadig at få adgang til Googles magasiner, tv-shows og musik-tjeneste.

Sammen med nyheden om de nye markeder har Google også opdateret deres Play Movies-app, så man kan downloade SD- og HD-film - tidligere har det kun været HD. Yderligere er også downloadhastigheden blevet opgraderet.

Læs også: 

Derfor giver Netflix alle de andre bøllebank

Endelig på Netflix - men konsekvenserne kan blive alvorlige

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird