Stor Google-tjeneste kommer endelig til Danmark

Danmark er ofte en smule bagud, når de store firmaer kommer med nye tjenester, men nu er en af Googles helt store tjenester endelig på vej til de danske forbrugere.

Artikel top billede

Google udvider nu deres 'Play Movies'-tjeneste til 37 nye markeder. Heriblandt Danmark og de andre nordiske lande.

Det skriver tech-sitet 9to5google.com.  

'Play Movies' er en service, hvor man kan se downloadede film, som man lejer igennem systemet. Enten på en Android-enhed, via en webbrowser eller på en tilkøbt Chromecast.

Ud over Danmark er tjenesten blevet udvidet til 36 andre lande, heriblandt Norge og Sverige, men også rigtig mange sydamerikanske og afrikanske lande får nu adgang til Googles filmtjeneste.

Gælder kun film
Dog gælder udvidelsen kun for film. I lande som Storbritannien, Japan, USA og Australien har man også adgang til serier som "The Walking Dead", men det må vi altså stadig se sultent efter i Danmark.

Tjenesten har dog noget at konkurrere imod i Danmark.

Play Movies er en direkte konkurrent til Apples iTunes og tjenester som HBO Nordic og Netflix, og især sidstnævnte har danskerne taget til sig med åbne arme. Netflix er ifølge DR's nyeste rapport om dansk medieudvikling Danmarks sjettestørste "tv-kanal".

Netflix alene står for tre procent af al tv-sening i Danmark, hvor alle andre streamingtjenester tilsammen kun udgør én procent.

Danmark mangler stadig at få adgang til Googles magasiner, tv-shows og musik-tjeneste.

Sammen med nyheden om de nye markeder har Google også opdateret deres Play Movies-app, så man kan downloade SD- og HD-film - tidligere har det kun været HD. Yderligere er også downloadhastigheden blevet opgraderet.

Læs også: 

Derfor giver Netflix alle de andre bøllebank

Endelig på Netflix - men konsekvenserne kan blive alvorlige

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job