It-investeringer for mange millioner på vej til Nets

De nye ejere er på vej med massive it-investeringer i Nets.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

De nye ejere af Nets, der står bag Betalingsservice, Dankort og NemID, kan være på vej med betragtelige it-investeringer, skriver Børsen.

For de nye ejere - de to kapitalfonde Bain Capital og Advent International samt danske ATP - er it-investeringer nemlig helt afgørende for fremtidens succes, der vil kræve en langt højere grad af automatisering og produktivitet.

Hvorfor kan du læse mere om her: Her er konsekvenserne af Nets-salg til kapitalfonde.

De to kapitalfonde har lært denne lektie på den hårde måde.

De købte i 2010 nemlig den britiske Nets-pendant WorldPay.

"I Worldpay var der en begrænsning i kapitalen til rådighed, hvilket gjorde, at de ikke var i stand til at foretage de rette investeringer i tide, og de var langsomme til at udvikle betalingsalternativer," siger James Brocklebank fra Advent International til Børsen.

Advent International og Bain Capital har siden pumpet 3,4 milliarder kroner ind i it-investeringer i Worldpay.

James Brocklebank siger til Børsen, at det "også vil ske i Nets, det er oplagt."

Det nye konsortie har betalt en ganske heftig pris - hele 23 gange driftsoverskuddet for 2012 - for Nets og overbød angiveligt samtlige de øvrige bydere.

De penge skal hentes hjem igen.

Det nye ejer-konsortie sigter efter at udbygge Nets til at blive det, som de kalder 'betalingskongen i Norden.'

Læs også:

Her er konsekvenserne af Nets-salg til kapitalfonde.

Nets solgt - her er den nye ejer.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks