It-investeringer for mange millioner på vej til Nets

De nye ejere er på vej med massive it-investeringer i Nets.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

De nye ejere af Nets, der står bag Betalingsservice, Dankort og NemID, kan være på vej med betragtelige it-investeringer, skriver Børsen.

For de nye ejere - de to kapitalfonde Bain Capital og Advent International samt danske ATP - er it-investeringer nemlig helt afgørende for fremtidens succes, der vil kræve en langt højere grad af automatisering og produktivitet.

Hvorfor kan du læse mere om her: Her er konsekvenserne af Nets-salg til kapitalfonde.

De to kapitalfonde har lært denne lektie på den hårde måde.

De købte i 2010 nemlig den britiske Nets-pendant WorldPay.

"I Worldpay var der en begrænsning i kapitalen til rådighed, hvilket gjorde, at de ikke var i stand til at foretage de rette investeringer i tide, og de var langsomme til at udvikle betalingsalternativer," siger James Brocklebank fra Advent International til Børsen.

Advent International og Bain Capital har siden pumpet 3,4 milliarder kroner ind i it-investeringer i Worldpay.

James Brocklebank siger til Børsen, at det "også vil ske i Nets, det er oplagt."

Det nye konsortie har betalt en ganske heftig pris - hele 23 gange driftsoverskuddet for 2012 - for Nets og overbød angiveligt samtlige de øvrige bydere.

De penge skal hentes hjem igen.

Det nye ejer-konsortie sigter efter at udbygge Nets til at blive det, som de kalder 'betalingskongen i Norden.'

Læs også:

Her er konsekvenserne af Nets-salg til kapitalfonde.

Nets solgt - her er den nye ejer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse