It-investeringer for mange millioner på vej til Nets

De nye ejere er på vej med massive it-investeringer i Nets.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

De nye ejere af Nets, der står bag Betalingsservice, Dankort og NemID, kan være på vej med betragtelige it-investeringer, skriver Børsen.

For de nye ejere - de to kapitalfonde Bain Capital og Advent International samt danske ATP - er it-investeringer nemlig helt afgørende for fremtidens succes, der vil kræve en langt højere grad af automatisering og produktivitet.

Hvorfor kan du læse mere om her: Her er konsekvenserne af Nets-salg til kapitalfonde.

De to kapitalfonde har lært denne lektie på den hårde måde.

De købte i 2010 nemlig den britiske Nets-pendant WorldPay.

"I Worldpay var der en begrænsning i kapitalen til rådighed, hvilket gjorde, at de ikke var i stand til at foretage de rette investeringer i tide, og de var langsomme til at udvikle betalingsalternativer," siger James Brocklebank fra Advent International til Børsen.

Advent International og Bain Capital har siden pumpet 3,4 milliarder kroner ind i it-investeringer i Worldpay.

James Brocklebank siger til Børsen, at det "også vil ske i Nets, det er oplagt."

Det nye konsortie har betalt en ganske heftig pris - hele 23 gange driftsoverskuddet for 2012 - for Nets og overbød angiveligt samtlige de øvrige bydere.

De penge skal hentes hjem igen.

Det nye ejer-konsortie sigter efter at udbygge Nets til at blive det, som de kalder 'betalingskongen i Norden.'

Læs også:

Her er konsekvenserne af Nets-salg til kapitalfonde.

Nets solgt - her er den nye ejer.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S