Her er konsekvenserne af Nets-salg til kapitalfonde

ComputerViews: Det får konsekvenser, at et konsortie af kapitalfonde nu overtager Nets, der står bag Betalingsservice, Dankort og NemID. Se nogle af dem her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

ComputerViews: Pennen har dårligt nok sluppet den stiplede underskriftslinie på købskontrakten på Nets, før de nye kapitalfonds-ejere af Nets har luftet deres endelige mål for selskabet, der står bag blandt andet Dankortet, Betalingsservice og NemID.

Læs også: Nets solgt - her er den nye ejer.

De nye ejere - de to amerikanske kapitalfonde Bain Capital og Advent International samt danske ATP - sigter nemlig efter en lukrativ exit i form af en børsnotering af Nets om fem-syv år.

Det vil kræve markante tiltag at nå derhen for Nets - ikke mindst i lyset af, at de 17 milliarder kroner, som konsortiet vil betale for Nets, er markant over den oprindelige vurderingspris på omkring 10 milliarder kroner.

Ganske vist siger Nets' formand, Nordea-direktør Peter Lybecker, i forbindelse med salget, at 'det vigtigste for Nets' bestyrelse har været at vælge den bedste ejer med en klar forståelse for den rolle, som Nets spiller i samfundet.'

Men mon ikke, at Nets' bestyrelse - indsat af en række banker (der jo nok ved, hvad penge er værd) - først og fremmest har kigget på størrelsen af de beløb, som de fem bydere har budt og uden yderligere skelen til de for de næringsdrivende banker mere perifere overvejelser har valgt den største pose penge?

I hvert fald bød det vindende konsortie angiveligt markant højere pris end de øvrige bydere, som du kan læse mere om her.

Faktisk svarer prisen på 17 milliarder kroner til næsten 23 gange Nets' driftsindtjening for 2012 - altså en høj pris, der indikerer, at kapitalfondene har en plan.

Konsekvenserne

De penge skal nemlig hentes hjem igen - plus det ønskede afkast, som køberne sigter efter vil være i mange-millioner kroners-klassen, når Nets skal sendes videre, og gevinsten hentes hjem.

Det vil kræve både, at Nets får nedbragt sine omkostninger med flere hundrede millioner kroner, samt at omsætningen skal stige.

Kapitalfondene sveder dog næppe over opgaven, for det er noget, som de har prøvet før.

"Vi vil bidrage med en stærk ekspertise inden for virksomhedsdrift og vil gøre alt for at støtte ledelsens arbejde med at styrke væksten og realisere potentialet i Nets," som Bain Capital meddeler i forbindelse med købet.


Sådan skal der effektiviseres

Hvad betyder så 'realisere potentialet?'

Først og fremmest vil de nye ejere gå på jagt efter områder, der kan effektiviseres internt i organisationen.

Det vil betyde, at der skal skæres til og trimmes i organisationen med i dag omkring 2.500 ansatte. Hvor meget ved vi ikke endnu.

Ser vi i de øvrige organisationer, som kapitalfondene har været inde over, vil de sikkert også have fokus på at indføre mere resultat-søgende arbejdsprocesser, der kan skære flæsk og fedt af organisationen, uden at produktiviteten rammes - måske endda samtidig med at den øges.

Bain Capital og Advent International ved, hvor de skal lede, for de har været gennem samme tur med den britiske Nets-pendant WorldPay, som de købte i 2010.

Vi kan derfor vente skarpt fokus på effektiviseringer og nedskæringer og resultater i Nets i de kommende år, hvor også ledelsen uden den mindste tvivl vil komme under pres for at file og trimme selskabet efter den skitserede plan, der altså - indtil videre - skal ende med en børsnotering.

Advent International ejer ligeledes KMD, som fonden købte i 2012. Sælgerne var dengang et andet kapitalfonds-konsortie.

KMD og Advent International gennemførte i efteråret en stor fyringsrunde i KMD, selv om selskabet skovler penge ind.

Det kan du læse mere om her: KMD's store slankekur: Derfor fyrer selskabet trods enormt overskud.

Politisk har salget af salget af Nets været i søgelyset, fordi det er hjerteblod for Danmark, der nu kommer på udenlandske hænder.

Du kan læse mere om den politiske virak her: Bliver salget af Nets danskernes næste Dong-sag?

Historien har imidlertid vist, at de udenlandske kapitalfonde er relativt ligeglade med de ting, som den offentlige mening finder vigtige som eksempelvis dansk kontrol, danskhed, lokal forankring, udenlandsk indblanding og så videre: De fokuserer alene på at øge værdien af deres investering og komme videre efter nogle år.

Dette er der i vente

Erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) garanterer hertil, at han vil gribe ind, hvis købet skulle 'skabe behov for justeringer i den gældende lovgivning.'

På den baggrund er der næppe grund til at frygte, at salget vil føre til udsalg af vigtige, danske værdier, selv om det nu er udenlandske investorer, der sætter sig på Betalingsservice, NemID og Dankortet i en periode.

Værre kan det se ud for organisationen i Nets, der uden den mindste tvivl snart vil få kærligheden at føle, når mappedrengene fra kapitalfondene dukker op på gangene for at gennemgå forretnings-gange, processer og organisations-struktur.

Kærlighed på prisen

Og så vil de nye ejere kaste deres kærlighed på prisen for brugen af dankortet, NemID og ikke mindst det i forvejen særdeles lukrative guldæg, Betalingsservice. Her kan der ligge en guldgrube og vente.

Vi vil dog næppe se prisstigninger i den første lange tid, da prisstigninger på dankort og nærmeste omegn er en politisk betændt sag, som vil kræve politisk fingerspitsgefühl og væsentligt politisk benarbejde.

De nye ejere har tid nok, for de arbejder med en tidshorisont på fem-syv inden den store exit, så indtil videre har de tid til at begynde at massere beslutningstagere og de øvrige interesser på plads til kommende gebyrstigninger, så de kan få øget omsætningen.

På den anden side: Nu, hvor bankerne har sluppet ejerskabet, begynder banen for alvor at blive kridtet op til at indføre nye betalingsløsninger i Danmark.

Sagde nogen mobilbetaling? Eller andre nye metoder?

Lad os høre, hvad du mener.

Læs også:

Nets solgt - her er den nye ejer.

KMD's store slankekur: Derfor fyrer selskabet trods enormt overskud.

Bliver salget af Nets danskernes næste Dong-sag?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos