Så er Nets solgt - her er den nye ejer

Opdateret:Firmaet bag danskernes NemID, Nets, er netop blevet solgt til en ny ejer for et milliardbeløb. Børsnotering af Nets kan vente forude.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter en lynhurtig salgsproces overtager et konsortie bestående af de to amerikanske kapitalfonde Advent International og Bain Capital samt danske ATP danske Nets, der står bag Dankortet.

Konsortiet lægger runde 17 milliarder kroner på bordet for Nets.

Det er væsentligt over den oprindelige vurdering af Nets, der i begyndelsen af salgsprocessen blev vurderet til at have en værdi i omegnen af 10 milliarder kroner.

Fem spillere har været inde i finalen om Nets, der hidtil har været ejet af 200 lokale pengeinstitutter i Norge og Danmark samt Danske Bank, Nordea, DnB og Nationalbanken.

Danske Bank ejer 16,13 procent af Nets Holding og står dermed til at score omkring en milliard kroner på salget.

De fem bydere har foruden det vindende konsortie været den franske it-virksomhed Atos, kapitalfonden Nordic Capital sammen med Tryghedsgruppen, den amerikanske kapitalfond Silver Lake samt kapitalfonden Permira i samarbejde med den canadiske pensionskasse CPPIB.

Nets' bestyrelsesformand, Peter Lybecker, meddeler, at bestyrelsen har kigget nøje på Nets' fremtid som vigtig del af den danske betalings-infrastruktur i udvælgelsen af en køber.

"Det vigtigste for Nets' bestyrelse har været at vælge den bedste ejer med en klar forståelse for den rolle, som Nets spiller i samfundet - herunder vigtigheden af at udvikle Nets' enestående sektorløsninger som Dankort og BankAxept samt behovet for at sikre personlige data," siger formanden.

Der har tidligere været udtalt bekymring om, hvorvidt nye vækst-fokuserede ejere ville hæve priserne for dankort-brug eller lignende eller på anden vis indføre nye tiltag, der ville kunne forandre betalings-infrastrukturerne for egen vinding.

'Overbevist om at alle aftaler vil blive overholdt'

Næstformanden i Net's bestyrelse, Leif Teksum, forsøger dog at mane uroen i jorden.

"Aktionærerne og bestyrelsen har omhyggeligt overvejet konsekvenserne af et ændret ejerskab af Nets samt et antal mulige køberes egnethed. Vi er overbeviste om, at de nuværende lovgivningsvilkår for Nets vil blive efterlevet, og at de robuste kontrakter, vi allerede har for de kritiske infrastrukturtjenester, vil blive overholdt af den nye ejer," meddeler han i en pressemeddelelse.

Robin Marshall fra Bain Capital peger på, at kapitalfondene lægger vægt på vækst, men også driftsikkerhed og datasikkerhed.

"Vi vil bidrage med en stærk ekspertise inden for virksomhedsdrift og vil gøre alt for at støtte ledelsens arbejde med at styrke væksten og realisere potentialet i Nets," siger han.

Planen er nu, at kapitalfondene vil beholde ejerskabet i fem til syv år. Herefter er det planen, at Nets skal børsnoteres.

Der har tidligere været udtrykt en del bekymring om, hvorvidt det kommende salg af Nets ville føre til højere priser for brug af eksempelvis dankortet.

Det kan du læse mere om her: Ekspert: Vi får gebyr på dankortet.

Advent International ejer i forvejen KMD, som selskabet købte i 2012.

Selskabets bestyrelsesformand, den tidligere topchef for SAP og HP, Leo Apotheker, er således indsat af Advent International. Det kan du læse mere om her.

De to kapitalfonde ejer sammen også den britiske betalingsudbyder WorldPay.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S