Kode-guru overtager styringen med Firefox

Firmaet bag Firefox, Mozilla, får ny administrerende direktør. Og det er ikke hvem som helst, der nu skal stå i spidsen for open source-browseren.

Artikel top billede

Mozilla arbejder både på et smartphone-styresystem og på konkrete smartphones. Her er virksomheden med på Mobile World Congress i Barcelona.

Opfinderen af JavaScript, Brendan Eich, bliver ny administrerende direktør i Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

Det oplyser Brendan Eich selv i et blogindlæg. JavaScript-ikonet har hidtil været CTO i Mozilla.

"Vores bestyrelse har udpeget mig til CEO i Mozilla med øjeblikkelig effekt. Jeg er meget beæret og ydmyg, og jeg lover at gøre alt, hvad jeg kan, for i denne rolle at føre Mozilla til nye højder," skriver han.

Brendan Eich tager over efter Jay Sullivan på CEO-posten. Sullivan vil forsølge nye karriere-muligheder, lyder forklaringen.

I hård kamp med Internet Explorer

Ifølge Statcounter har Firefox i dag en global markedsandel på 19,24 procent, mens IE har 22,58 procent, og Chrome indtager førstepladsen med 43,85 procent.

Men Mozilla står bag andet end Firefox-browseren. Blandt andet har selskabet også gang i Firefox OS - et nyt styresystem til smartphones - samt konkrete, billige smartphones.

Mozilla forsøger ikke mindst at slå sig op på at basere sine løsninger på open source-teknologier og på at værne om privatlivets fred.

"Mozilla handler grundlæggende om ‘people-power' på internettet - at placere individuelle brugere, der både skaber og forbruger, over alle andre agendaer," skriver Brendan Eich i sit blogindlæg.

Brendan Eich udviklede i øvrigt JavaScript, mens han var ansat hos browser-producenten Netscape tilbage i 1995.

Netscape er for længst kørt bag af dansen, men Javascript er i dag et meget populært programmeringssprog til web-løsninger.

Læs også:

Mozilla på trapperne med billig smartphone til 135 kroner

Sådan vil Mozilla forandre din Firefox for at tjene flere penge

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics