Kode-guru overtager styringen med Firefox

Firmaet bag Firefox, Mozilla, får ny administrerende direktør. Og det er ikke hvem som helst, der nu skal stå i spidsen for open source-browseren.

Artikel top billede

Mozilla arbejder både på et smartphone-styresystem og på konkrete smartphones. Her er virksomheden med på Mobile World Congress i Barcelona.

Opfinderen af JavaScript, Brendan Eich, bliver ny administrerende direktør i Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

Det oplyser Brendan Eich selv i et blogindlæg. JavaScript-ikonet har hidtil været CTO i Mozilla.

"Vores bestyrelse har udpeget mig til CEO i Mozilla med øjeblikkelig effekt. Jeg er meget beæret og ydmyg, og jeg lover at gøre alt, hvad jeg kan, for i denne rolle at føre Mozilla til nye højder," skriver han.

Brendan Eich tager over efter Jay Sullivan på CEO-posten. Sullivan vil forsølge nye karriere-muligheder, lyder forklaringen.

I hård kamp med Internet Explorer

Ifølge Statcounter har Firefox i dag en global markedsandel på 19,24 procent, mens IE har 22,58 procent, og Chrome indtager førstepladsen med 43,85 procent.

Men Mozilla står bag andet end Firefox-browseren. Blandt andet har selskabet også gang i Firefox OS - et nyt styresystem til smartphones - samt konkrete, billige smartphones.

Mozilla forsøger ikke mindst at slå sig op på at basere sine løsninger på open source-teknologier og på at værne om privatlivets fred.

"Mozilla handler grundlæggende om ‘people-power' på internettet - at placere individuelle brugere, der både skaber og forbruger, over alle andre agendaer," skriver Brendan Eich i sit blogindlæg.

Brendan Eich udviklede i øvrigt JavaScript, mens han var ansat hos browser-producenten Netscape tilbage i 1995.

Netscape er for længst kørt bag af dansen, men Javascript er i dag et meget populært programmeringssprog til web-løsninger.

Læs også:

Mozilla på trapperne med billig smartphone til 135 kroner

Sådan vil Mozilla forandre din Firefox for at tjene flere penge

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS