Kode-guru overtager styringen med Firefox

Firmaet bag Firefox, Mozilla, får ny administrerende direktør. Og det er ikke hvem som helst, der nu skal stå i spidsen for open source-browseren.

Artikel top billede

Mozilla arbejder både på et smartphone-styresystem og på konkrete smartphones. Her er virksomheden med på Mobile World Congress i Barcelona.

Opfinderen af JavaScript, Brendan Eich, bliver ny administrerende direktør i Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

Det oplyser Brendan Eich selv i et blogindlæg. JavaScript-ikonet har hidtil været CTO i Mozilla.

"Vores bestyrelse har udpeget mig til CEO i Mozilla med øjeblikkelig effekt. Jeg er meget beæret og ydmyg, og jeg lover at gøre alt, hvad jeg kan, for i denne rolle at føre Mozilla til nye højder," skriver han.

Brendan Eich tager over efter Jay Sullivan på CEO-posten. Sullivan vil forsølge nye karriere-muligheder, lyder forklaringen.

I hård kamp med Internet Explorer

Ifølge Statcounter har Firefox i dag en global markedsandel på 19,24 procent, mens IE har 22,58 procent, og Chrome indtager førstepladsen med 43,85 procent.

Men Mozilla står bag andet end Firefox-browseren. Blandt andet har selskabet også gang i Firefox OS - et nyt styresystem til smartphones - samt konkrete, billige smartphones.

Mozilla forsøger ikke mindst at slå sig op på at basere sine løsninger på open source-teknologier og på at værne om privatlivets fred.

"Mozilla handler grundlæggende om ‘people-power' på internettet - at placere individuelle brugere, der både skaber og forbruger, over alle andre agendaer," skriver Brendan Eich i sit blogindlæg.

Brendan Eich udviklede i øvrigt JavaScript, mens han var ansat hos browser-producenten Netscape tilbage i 1995.

Netscape er for længst kørt bag af dansen, men Javascript er i dag et meget populært programmeringssprog til web-løsninger.

Læs også:

Mozilla på trapperne med billig smartphone til 135 kroner

Sådan vil Mozilla forandre din Firefox for at tjene flere penge

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse