TDC ansætter ny it-chef - her er hun

TDC har hentet en ny it-chef fra Danmarks største bank. Mød hende her.

Artikel top billede

Dump: Linkedin

TDC har fået en ny it-chef, og navnet er Charlotte Bang Arnvig Hersdorf.

Det bekræfter virksomheden.

"Vi har ansat Charlotte (Bang Arnvig Hersdorf, red.) som it-chef," lyder det fra presserådgiver i TDC Rasmus Avnskjold.

Charlotte Bang Arnvig Hersdorf har en lang karriere hos Danske Bank med i bagagen, senest som Chief Technology Officer.

Hun har været ansat i Danske Bank siden 1998, hvor hun har arbejdet sig frem til topposten, der nu bliver udskiftet med jobbet som it-chef i TDC.

TDC henter igen fra Danske Bank

Det er ikke første gang, at TDC henter personale fra den store bank.

I 2013 blev Danske Banks it-direktør, Peter Trier Schleidt, ligeledes hentet til en toppost i telefirmaet.

Læs den historie her: Danske Banks it-direktør: Derfor skifter jeg til TDC

Peter Trier Schleidt tiltrådte som koncerndirektør i TDC Group i oktober sidste år, hvor han har ansvaret for flere end 3.000 serviceteknikere, ingeniører og it-folk i TDC Operations.

Den 1. maj bliver Charlotte Bang Arnvig Hersdorf igen kollega med Peter Trier Schleidt, når hun tiltræder jobbet som it-chef.

Computerworld arbejder på at få et interview med den nye it-chef. 

Læs også:

Lars Mathiesen: Derfor stopper jeg som it-direktør i Nykredit

Dansk top-CIO stopper efter stor ledelsesrokade

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen