Kendt dansk it-virksomhed fyrer

Stort dansk it-firma tager konsekvensen af afmatning på særligt forretningsområde.

Artikel top billede

Det danske it-selskab Miracle har torsdag fyret otte medarbejdere, hvilket sammen med en nylig opsigelse af en ansat svarer til omkring fem procent af den samlede medarbejderstab.

"Det er i de seneste måneder ikke gået så stærkt som forventet, og derfor har vi stået med nogle medarbejdere, som vi desværre ikke har kunnet finde beskæftigelse til," siger den administrerende direktør i Miracle, Lasse Christensen, til Computerworld.

Fyringerne har ramt fire ansatte i Miracles konsulent-afdeling, der nu tæller 18 mand, samt i alt fem ansatte i selskabets projektafdeling.

"Det er umådeligt trist. Men der er desværre ikke noget at gøre ved det," siger Lasse Christensen.

Afmatning siden december

Han peger på, at Miracles konsulentafdeling, der indtil torsdag har talt 22 ansatte, har haft det svært i et stykke tid.

"Især konsulentafdelingen har haft en svær periode siden midten af december. Generelt har der været en afmatning i dette marked, hvilket jeg hører, at andre også har oplevet, og det kan mærkes, når man er i færd med at ruste voldsomt op," siger Lasse Christensen.

Konsulentafdelingen lukkes desuden helt som selvstændig afdeling og lægges ind under Miracles service-forretning, hvor Lasse Christensen tror, at der kan hentes masser af synergi-effekter, der kan få de kombinerede afdelinger til at vokse sammen.

Miracle tæller omkring 175 fuldtidsansatte samt 175 eksterne medarbejdere.

Lasse Christensen sagde i sensommeren til Computerworld, at han forventede, at antallet af medarbejdere ville runde de 400 i 2014.

Det kan du læse mere om her: Stor rokade i Miracle: Udpeger seks nye direktører

Det mål kan stadig nås, mener direktøren.

"Vi har i en årrække ansat 30-35 nye medarbejdere om året, så samlet set er der stadig vækst, og det tror jeg også, at der vil være i fremtiden," siger han.

Miracle har ifølge Lasse Christensen for nylig fået 'et gennembrud' inden for det offentlige med blandt andet en aftale om at supportere Oracles e-businessløsninger på en række universiteter samt en ny aftale om at skulle stå for en ny indkøbs- og faktureringsløsning til Moderniseringsstyrelsen.

"Så vi har masser af spændende opgaver i fremtiden, og der kommer ikke flere fyringer, da Miracle nu er på niveau," siger han.

Læs også:

Stor rokade i Miracle - udpeger seks nye direktører

Mogens Nørgaard udnævner sig selv til generaldirektør i nyt it-firma

Miracle: Derfor var vi nødt til at fyre Mogens Nørgaard

Her er afløseren for Mogens Nørgaard i Miracle

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect