Mega-kontroversiel net-mogul stifter sit eget internet-parti

Han har været i politiets søgelys og fået sin net-tjeneste lukket af de amerikanske myndigheder. Nu vil han i parlamentet med sit internet-parti.

Artikel top billede

I 2012 lukkede de amerikanske myndigheder MegaUpload.

Men nu har stifteren, der går under navnet Kim Dorcom, stiftet et politisk parti, Internet-partiet, der vil stille op til parlamentet i New Zealand.

New Zealand har valg til september, hvor den kontroversielle net-iværksætter altså gerne vil vælges ind.

Før den drøm går i opfyldelse, skal han dog samle mere end fem procent af stemmerne fra vælgere i det fjerntliggende ø-rige.

Det forsøger han at gøre med løfter om hurtigere og billigere båndbredde, flere high-tech-job og øget opmærksomhed omkring privacy på nettet.

Det skriver BBC.

Kim Schmitz, som hans borgerlige navn er, gjorde sig bemærket som hacker i 1990'erne i Tyskland. Her blev han dømt for en stribe hændelser, blandt andet svindel, insider-handel og digital spionage.

Kim Dotcom skulle angiveligt have fundet vej forbi sikkerheden hos blandt andet NASA og Pentagon.

Ny tjeneste på børsen

I 2012 blev han beskyldt for at have kostet underholdningsindustrien milliarder af kroner i forbindelse med Megaupload-tjenesten, der blev anvendt til fildeling i stor stil.

Tjenesten havde 150 millioner registrerede brugere i sin storhedstid.

Kim Dotcom har dog nægtet alle anklager i den forbindelse.

Selv om Megaupload blev lukket i 2012, valgte han i 2013 at starte en ny tjeneste med navnet Mega.

Mega er en cloud-lagertjeneste, der benytter kryptering til at holde indholdet hemmeligt. En tjeneste som han i øvrigt agter at sende på børsen i New Zealand, hvor han bor i dag.

Hitlers autograf

Også på andre fronter har Kim Dotcom formået at tiltrække sig opmærksomhed.

Blandt andet ved at være indehaver af en signeret udgave af Adolf Hitlers bog Mein Kampf.

Han har dog taget afstand fra nazismen og pointerer, at han også ejer krigsobjekter, der har tilhørt Churchill og Stalin.

Han har i øvrigt også rangeret som verdens bedste til spillet Modern Warfare 3. Så han er en herre med alsidige talenter.

The Pirate Bays grundlægger ønsker sig også en fremtid som politiker.

Læs også:

Søndag starter det nye Megaupload

Megaupload slår igen mod FBIs pirat-anklager

Megaupload-stifteren vinder ny sejr

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S