Megaupload slår igen mod FBIs pirat-anklager

Den stort anlagte retssag mod fildelings-sitet ser ud til at smuldre.

Artikel top billede

Set fra FBIs og de amerikanske rettighedshaveres synspunkt ser sagen om Megaupload værre og værre ud.

I forgårs besluttede den newzealandske ret, der behandler amerikanerne krav om udlevering af Megaupload-stifter Kim Dotcom og andre nøglepersoner, at man bliver nødt til at se alt amerikanernes bevismateriale, før der kan træffes en afgørelse.

Det lyder måske oplagt, men ikke desto mindre har FBI hidtil afvist at vise det konkrete bevismateriale, som ligger bag anklagen om kriminelle aktiviteter. Nu er man tvunget til dele alle dokumenter i sagen med modparten i Megaupload-forsvaret, bestemte dommer Davis Harvey i den newzealandske ret.

Men besværet med at få stifteren udleveret er kun en mindre del af amerikanernes problemer.

FBI har i princippiet rejst to sager: personsagerne mod Kim Dotcom og nogle meddirektører, samt en sag mod selskabet Megaupload.

I sidstnævnte sag bad Megauploads forsvarer i går dommeren i den amerikanske ret om helt at skrotte sagen, og alternativt fjerne en lang række af de mest markankte anklagepunkter.

Sitet Tech Dirt har gennemgået de to krav fra Megaupload-forsvaret, og konkluderer, at man i FBI har god grund til at være bekymrede over sagens videre forløb.

Lovlig fildeling svækker FBI

Blandt andet fordi sagen er rejst med en påstand om, at Megaupload udelukkende var et fildelingssite for ulovligt kopierede filer. Sitets brugere havde imidlertid også uploadet og delt en betydelig mængde lovligt materiale, som ikke krænker nogens copyright.

Den store mængde lovlige fildeling underminerer ikke mindst FBI's påstande om, at Megaupload var et rendyrket kriminelt foretagende på linje med narko-karteller. Myndighedernes voldsomme fremfærd og beslaglæggelsen af alle værdier i Megaupload var derfor helt ude af proportioner med sagens alvorlighed og den skade, enkelte rettighedshavere kan have lidt ved at deres materiale blev piratkopieret, lyder argumentet.

Samtidigt har Megauploads forsvarer argumenteret overbevisende for, at myndighederne skal frigøre Megauploads bankonti som blev indefrosset i forbindelse med FBI-aktionen i januar. Man kan ikke sagsøge et firma og så samtidigt tage alle dets værdier fra det, så det forhindres i at hyre advokater og forsvare sig på lovligvis i en retssag, lyder rationalet.

Hvis FBI ender man at måtte skrotte sagen mod Megauplaod, vil det være et alvorligt tilbageslag for rettighedsindustriens kamp for at kontrollere piratkopiering på nettet.

Symbolsk førte den newzealandske kendelse i forgårs også til, at Kim Dotcom nu kan tage sin elektroniske fodlænke af og flytte tilbage til det luksuriøse landsted, hvor han blev anholdt i januar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S