Megaupload slår igen mod FBIs pirat-anklager

Den stort anlagte retssag mod fildelings-sitet ser ud til at smuldre.

Artikel top billede

Set fra FBIs og de amerikanske rettighedshaveres synspunkt ser sagen om Megaupload værre og værre ud.

I forgårs besluttede den newzealandske ret, der behandler amerikanerne krav om udlevering af Megaupload-stifter Kim Dotcom og andre nøglepersoner, at man bliver nødt til at se alt amerikanernes bevismateriale, før der kan træffes en afgørelse.

Det lyder måske oplagt, men ikke desto mindre har FBI hidtil afvist at vise det konkrete bevismateriale, som ligger bag anklagen om kriminelle aktiviteter. Nu er man tvunget til dele alle dokumenter i sagen med modparten i Megaupload-forsvaret, bestemte dommer Davis Harvey i den newzealandske ret.

Men besværet med at få stifteren udleveret er kun en mindre del af amerikanernes problemer.

FBI har i princippiet rejst to sager: personsagerne mod Kim Dotcom og nogle meddirektører, samt en sag mod selskabet Megaupload.

I sidstnævnte sag bad Megauploads forsvarer i går dommeren i den amerikanske ret om helt at skrotte sagen, og alternativt fjerne en lang række af de mest markankte anklagepunkter.

Sitet Tech Dirt har gennemgået de to krav fra Megaupload-forsvaret, og konkluderer, at man i FBI har god grund til at være bekymrede over sagens videre forløb.

Lovlig fildeling svækker FBI

Blandt andet fordi sagen er rejst med en påstand om, at Megaupload udelukkende var et fildelingssite for ulovligt kopierede filer. Sitets brugere havde imidlertid også uploadet og delt en betydelig mængde lovligt materiale, som ikke krænker nogens copyright.

Den store mængde lovlige fildeling underminerer ikke mindst FBI's påstande om, at Megaupload var et rendyrket kriminelt foretagende på linje med narko-karteller. Myndighedernes voldsomme fremfærd og beslaglæggelsen af alle værdier i Megaupload var derfor helt ude af proportioner med sagens alvorlighed og den skade, enkelte rettighedshavere kan have lidt ved at deres materiale blev piratkopieret, lyder argumentet.

Samtidigt har Megauploads forsvarer argumenteret overbevisende for, at myndighederne skal frigøre Megauploads bankonti som blev indefrosset i forbindelse med FBI-aktionen i januar. Man kan ikke sagsøge et firma og så samtidigt tage alle dets værdier fra det, så det forhindres i at hyre advokater og forsvare sig på lovligvis i en retssag, lyder rationalet.

Hvis FBI ender man at måtte skrotte sagen mod Megauplaod, vil det være et alvorligt tilbageslag for rettighedsindustriens kamp for at kontrollere piratkopiering på nettet.

Symbolsk førte den newzealandske kendelse i forgårs også til, at Kim Dotcom nu kan tage sin elektroniske fodlænke af og flytte tilbage til det luksuriøse landsted, hvor han blev anholdt i januar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S