Megaupload-stifteren vinder ny sejr

Høringen om en mulig udlevering af Kim Dotcom til USA er nu udsat til 2013.

Artikel top billede

Det ser ud til at der kan gå meget lang tid inden Megaupload-stifteren Kim Dotcom bliver udleveret til USA. Den tysk-fødte "super-hacker" blev anholdt i januar i New Zealand og senere løsladt mod kaution. Han står anklaget for copyright-krænkelse og USA forsøger at få ham udleveret til retsforfølgelse, men høringen, som skulle finde sted den 6. august, er nu udsat til marts 2013.

Ifølge Reuters skyldes forsinkelsen, at man har brug for mere tid til at undersøge om den oprindelige ransagnings-kendelse og udleveringen af bevismateriale til USA var lovlig.

Hvis man skal tro anklageren, står den 38-årige Kim Dotcom (også kendt som Kim Schmitz) i spidsen for en milliard-virksomhed, som har tjent en formue på at distribuere piratkopieret musik, film og andet copyright-beskyttet indhold.

Men Dotcoms advokater hævder, at Megaupload blot har tilbudt lagerplads online. Dotcom kan risikere op til 20 år i fængsel hvis han bliver kendt skyldig i alle anklager.

Den seneste afgørelse er dog endnu et tegn på, at billedet er vendt for Dotcom. Efter den dramatiske anholdelse i januar, hvor politiet måtte skære ham ud af sit panikrum, blev han udstillet i medierne som en samvittighedsløs slyngel med hang til luksus, hurtige biler og damer.

Men nu forsøger Dotcom at etablere sig selv som en internet-frihedskæmper. Forleden kunne han således fortælle, at han vil lancere en helt ny musiktjeneste, hvor indtjeningen skal gå direkte til kunstnerne. Selv Apple-medstifter Steve Wozniak har været på sympati-besøg.

New York Times kalder nu Dotcom for en "kultfigur". Han har åbnet en ny Twitter-konto og lagt nye og mere sympatiske billeder af sig selv ud på nettet. Tyskeren er også optrådt på tv, hvor han forsøger at fremlægge sin sag.

Samtidig er sagen ved at smuldre. Hans advokater vil senere i denne måned forsøge at få sagen mod Dotcom forkastet ved en domstol i Virginia. Påstanden om at Megaupload udelukkende er brugt til ulovlig fildeling holder ikke. Mange brugere har også anvendt tjenesten til lovlige formål.

En højesteretsdommer i New Zealand afgjorde forleden, at politiet har brugt en forkert type af ransagningskendelse under aktionen i januar, og det kan betyde, at Dotcom kan få de beslaglagte værdier tilbage.

Læses lige nu

    Annonce

    Monsalta ApS

    Full stack-udvikler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S