Megaupload-stifteren vinder ny sejr

Høringen om en mulig udlevering af Kim Dotcom til USA er nu udsat til 2013.

Artikel top billede

Det ser ud til at der kan gå meget lang tid inden Megaupload-stifteren Kim Dotcom bliver udleveret til USA. Den tysk-fødte "super-hacker" blev anholdt i januar i New Zealand og senere løsladt mod kaution. Han står anklaget for copyright-krænkelse og USA forsøger at få ham udleveret til retsforfølgelse, men høringen, som skulle finde sted den 6. august, er nu udsat til marts 2013.

Ifølge Reuters skyldes forsinkelsen, at man har brug for mere tid til at undersøge om den oprindelige ransagnings-kendelse og udleveringen af bevismateriale til USA var lovlig.

Hvis man skal tro anklageren, står den 38-årige Kim Dotcom (også kendt som Kim Schmitz) i spidsen for en milliard-virksomhed, som har tjent en formue på at distribuere piratkopieret musik, film og andet copyright-beskyttet indhold.

Men Dotcoms advokater hævder, at Megaupload blot har tilbudt lagerplads online. Dotcom kan risikere op til 20 år i fængsel hvis han bliver kendt skyldig i alle anklager.

Den seneste afgørelse er dog endnu et tegn på, at billedet er vendt for Dotcom. Efter den dramatiske anholdelse i januar, hvor politiet måtte skære ham ud af sit panikrum, blev han udstillet i medierne som en samvittighedsløs slyngel med hang til luksus, hurtige biler og damer.

Men nu forsøger Dotcom at etablere sig selv som en internet-frihedskæmper. Forleden kunne han således fortælle, at han vil lancere en helt ny musiktjeneste, hvor indtjeningen skal gå direkte til kunstnerne. Selv Apple-medstifter Steve Wozniak har været på sympati-besøg.

New York Times kalder nu Dotcom for en "kultfigur". Han har åbnet en ny Twitter-konto og lagt nye og mere sympatiske billeder af sig selv ud på nettet. Tyskeren er også optrådt på tv, hvor han forsøger at fremlægge sin sag.

Samtidig er sagen ved at smuldre. Hans advokater vil senere i denne måned forsøge at få sagen mod Dotcom forkastet ved en domstol i Virginia. Påstanden om at Megaupload udelukkende er brugt til ulovlig fildeling holder ikke. Mange brugere har også anvendt tjenesten til lovlige formål.

En højesteretsdommer i New Zealand afgjorde forleden, at politiet har brugt en forkert type af ransagningskendelse under aktionen i januar, og det kan betyde, at Dotcom kan få de beslaglagte værdier tilbage.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job