Megaupload-stifteren vinder ny sejr

Høringen om en mulig udlevering af Kim Dotcom til USA er nu udsat til 2013.

Artikel top billede

Det ser ud til at der kan gå meget lang tid inden Megaupload-stifteren Kim Dotcom bliver udleveret til USA. Den tysk-fødte "super-hacker" blev anholdt i januar i New Zealand og senere løsladt mod kaution. Han står anklaget for copyright-krænkelse og USA forsøger at få ham udleveret til retsforfølgelse, men høringen, som skulle finde sted den 6. august, er nu udsat til marts 2013.

Ifølge Reuters skyldes forsinkelsen, at man har brug for mere tid til at undersøge om den oprindelige ransagnings-kendelse og udleveringen af bevismateriale til USA var lovlig.

Hvis man skal tro anklageren, står den 38-årige Kim Dotcom (også kendt som Kim Schmitz) i spidsen for en milliard-virksomhed, som har tjent en formue på at distribuere piratkopieret musik, film og andet copyright-beskyttet indhold.

Men Dotcoms advokater hævder, at Megaupload blot har tilbudt lagerplads online. Dotcom kan risikere op til 20 år i fængsel hvis han bliver kendt skyldig i alle anklager.

Den seneste afgørelse er dog endnu et tegn på, at billedet er vendt for Dotcom. Efter den dramatiske anholdelse i januar, hvor politiet måtte skære ham ud af sit panikrum, blev han udstillet i medierne som en samvittighedsløs slyngel med hang til luksus, hurtige biler og damer.

Men nu forsøger Dotcom at etablere sig selv som en internet-frihedskæmper. Forleden kunne han således fortælle, at han vil lancere en helt ny musiktjeneste, hvor indtjeningen skal gå direkte til kunstnerne. Selv Apple-medstifter Steve Wozniak har været på sympati-besøg.

New York Times kalder nu Dotcom for en "kultfigur". Han har åbnet en ny Twitter-konto og lagt nye og mere sympatiske billeder af sig selv ud på nettet. Tyskeren er også optrådt på tv, hvor han forsøger at fremlægge sin sag.

Samtidig er sagen ved at smuldre. Hans advokater vil senere i denne måned forsøge at få sagen mod Dotcom forkastet ved en domstol i Virginia. Påstanden om at Megaupload udelukkende er brugt til ulovlig fildeling holder ikke. Mange brugere har også anvendt tjenesten til lovlige formål.

En højesteretsdommer i New Zealand afgjorde forleden, at politiet har brugt en forkert type af ransagningskendelse under aktionen i januar, og det kan betyde, at Dotcom kan få de beslaglagte værdier tilbage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S