Cheferne skifter mening: Vil ikke længere spare på it

I stedet for at at blive ved med at fokusere på, hvordan man kan skære i it-omkostningerne, har virksomhedernes topledelser nu set sig lune på en helt anden plan.

Artikel top billede

Der er i dag et mindre fokus på at reducere it-omkostningerne i virksomhederne, end der var for bare få år siden.

Det er konklusionen i McKinseys årlige undersøgelse blandt både it-ledere og forretningsledere, der nu er foretaget for ottende gang - i år blandt 807 respondenter.

Deltagerne er blandt andet blevet bedt om at pege på de vigtigste it-prioriteringer i virksomhederne.

Hvor det i 2012 var 52 procent, der pegede på, at en reducering af it-omkostningerne var en vigtig prioritering, er det i den nye undersøgelse faldet til 31 procent.

Samtidig er det opsigtsvækkende, at det i 2012 blot var 49 procent, der udpegede "forbedre forretnings-processernes effektivitet" som en vigtig it-prioritering, og at det nu er steget til 61 procent.

"Bekymringer om at styre omkostningerne er faldet, mens en større del af forretningslederne nu siger, at deres organisationer bruger it til at forbedre forretningens effektivitet og adgangen til information," skriver McKinsey blandt andet.

Her bruges it-budgettet

Denne udvikling kommer også til udtryk ved, at det ventes, at det om tre år i gennemsnit vil være 17 procent af virksomhedernes it-budgetter, der går til innovation - mod kun 11 procent i dag.

Det vil om tre år også være en markant mindre del af it-budgettet, der går til infrastruktur, skriver McKinsey, der på det område venter et fald fra 27 procent i dag til 19 procent om tre år.

En anden interessant konklusion fra undersøgelsen er, at der er en voksende utilfredshed med virksomhedernes it-løsninger - læs mere om den udfordring i denne artikel.

Læs også:

Voksende utilfredshed: Firmaets it-løsninger er noget rod

Dansk CIO toptuner it-afdelingen: Her er opskriften

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job