Her er den nye Ubuntu

Nu er open source-holdet bag Ubuntu-distributionen snart klar med den version, der skal udkomme i april.

Artikel top billede

Ubuntu opdateres to gange om året, og hver fjerde lancering består af en såkaldt Long Term Support-udgave (LTS).

LTS forkortelsen dækker over, at udgaven bliver forsynet med sikkerhedsopdateringer og kundesupport i fem år for server-udgaven og tre år for desktop-versionen.

April-udgaven, der hedder Ubuntu 14.04, går under kælenavnet Trusty Tahr, og det er netop en LTS-version.

Lidt nyt

Derfor byder 14.04 heller ikke på de helt store nyheder, men har mere fokus på at finpudse funktioner og rette fejl fra de tidligere versioner.

En LTS-Ubuntu skal nemlig helst være stabil.

Der er dog blevet plads til et par nyheder i 14.04.

Blandt andet er menuerne blevet integreret i programmerne, som man kender det fra Windows. Det skal være et alternativ til menulinjerne i toppen af skrivebordsmiljøet.

Også et par æstetiske justeringer er kommet til, eksempelvis er de smalle rammer omkring vinduer blevet fjernet.

Applikationer som Firefox og LibreOffice bliver ligeledes opgraderet til de mest stabile versioner.

Dog ser det ikke ud til, at Ubuntu Touch, der skal bringe distributionen ind på de trykfølsomme skærme, kommer med i denne udgave.

I videoen nederst kan du se flere nyheder (fra beta-udgaven).

Distributionen kan hentes fra den 17. april via Ubuntus websted.

Læs også:
Her er de 10 mest populære Linux-udgaver

Første Ubuntu-telefoner på trapperne - i butikkerne i løbet af få måneder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job