Her er de 10 mest populære Linux-udgaver

Specielt én Linux-udgave har bidt sig fast i toppen af listen over frikodefolkets yndlingsdistributioner.

Artikel top billede

I Linux-verdenen skorter det ikke på kreativitet og opfindsomhed, og derfor er der massevis af Linux-distributioner, at vælge imellem.

Det er de færreste, der er anvendelige som platform for masserne, men de mest populære distributioner listes på websiden Distrowatch.com.

Vi har set på tallene for de seneste seks måneder.

Siden 2011 er det distributionen Mint, der har domineret listen, og som i det forgangne halve år har toppet listen i suveræn stil.

Linux Mint er baseret på Ubuntu, men adskiller sig blandt andet ved at have et (mint) grønt design. Distributionen er ligeledes en af mest brugerstyrede Linux-udgaver på nettet.

Der er i øvrigt en lille nabokrig i gang mellem Ubuntu-folk og Mint-udviklerne i skrivende stund.

Gammel kærlighed ruster ikke

På andenpladsen kommer en gammel klassikker i frikodeverdenen.

Debian blev annonceret helt tilbage i 1993 af Ian Murdock, og navnet er angivelig valgt efter hans kæreste, der hed Deb.

Debian er sandsynligvis blevet det største stykke open source-software, der nogensinde er udviklet, og der findes langt over 100 Debian-baserede Linux-udgivelser.

Bronzemedaljen kan hænges om halsen på Ubuntu, der første gang så dagens lys i september 2004.

Bag distributionen står Mark Shuttleworth, en karismatisk idémand og tidligere Debian-udvikler.

På de efterfølgende pladser ligger:

4. Magie
5. Fedora
6. OpenSUSE
7. PCLinuxOS
8. Manjaro
9. Arch
10. Puppy
Kilde: Distrowatch.com

Listen baserer sig på statistik fra Linux-verdenens egne rækker, som beskriver, hvor mange besøgende der leder efter information om de respektive distributioner.

Statistikken er således ikke den endegyldige sandhed, men den giver et solidt fingerpeg om, hvilke distributioner der har den største bevågenhed.

Læs også:
Ubuntu mister pusten: Stor interesse for Linux-opkomling

Her har du otte solide Linux-styresystemer

Ballade: Er populær it-tjeneste for usikker til netbank?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Csis Security Group A/S

Content Marketing Manager & Strategist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job