Ny Mozilla-direktør færdig efter få dage: Her er forklaringen

Mozillas nyudnævnte administrerende direktør er blevet tvunget til at trække sig, efter at han bragte Firefox-producenten ud i et voldsomt stormvejr på grund af en kontroversiel handling.

Artikel top billede

Mozillas nyudnævnte administrerende direktør, Brendan Eich, er færdig på posten.

Det meddeler Mozillas bestyrelsesformand, Mitchell Baker, i et blogindlæg.

"Brendan Eich har valgt at træde tilbage fra sin rolle som CEO. Han har truffet denne beslutning for Mozillas og vores communitys skyld," skriver hun.

Årsagen til det pludselig exit er, at det i de seneste dage er kommet frem, at Eich har givet økonomisk støtte til modstandere af homo-ægteskaber.

Det er et sprængfarligt emne, fordi Mozilla som så mange andre virksomheder gør meget ud af at tale varmt for mangfoldigheden i medarbejderstaben og i verden i det hele taget.

"Vi ved, hvorfor folk er sårede og vrede, og at de har ret: det er fordi, vi ikke har været tro imod os selv," skriver Mitchell Baker.

"Vi opførte os ikke, som du ville forvente, at Mozilla opfører sig. Vi reagerede ikke hurtigt nok i forhold til at involvere folk, da kontroversen startede. Vi er kede af det. Det skal vi gøre bedre."

Fik kun en uge som direktør

Dermed fik Brendan Eich ekstremt kort tid på direktør-posten. Det var så sent som i sidste uge, at vi kunne fortælle, at Eich - der også er kendt som opfinderen af JavaScript - skulle være ny administrerende direktør i Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

"Vores bestyrelse har udpeget mig til CEO i Mozilla med øjeblikkelig effekt. Jeg er meget beæret og ydmyg, og jeg lover at gøre alt, hvad jeg kan, for i denne rolle at føre Mozilla til nye højder," skrev Brendan Eich, inden det hele brød løs. 

Kort efter kom det frem, at han i 2008 donerede 1.000 dollars til modstandere af homo-ægteskaber i Californien, og derefter startede en bølge af klager fra utilfredse Firefox-brugere og samarbejdspartnere til Mozilla.

Blandt andet ville det populære datingsite OkCupid.com boykotte Firefox som browser på grund af Eichs handlinger.

Mitchell Baker skriver, at Mozilla-bestyrelsen endnu ikke ved, hvem der erstatter Brendan Eich.

Læs også:

Kode-guru overtager styringen med Firefox

Stort dating-site blokerer for alle besøg fra Firefox-browsere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse