Ny Mozilla-direktør færdig efter få dage: Her er forklaringen

Mozillas nyudnævnte administrerende direktør er blevet tvunget til at trække sig, efter at han bragte Firefox-producenten ud i et voldsomt stormvejr på grund af en kontroversiel handling.

Artikel top billede

Mozillas nyudnævnte administrerende direktør, Brendan Eich, er færdig på posten.

Det meddeler Mozillas bestyrelsesformand, Mitchell Baker, i et blogindlæg.

"Brendan Eich har valgt at træde tilbage fra sin rolle som CEO. Han har truffet denne beslutning for Mozillas og vores communitys skyld," skriver hun.

Årsagen til det pludselig exit er, at det i de seneste dage er kommet frem, at Eich har givet økonomisk støtte til modstandere af homo-ægteskaber.

Det er et sprængfarligt emne, fordi Mozilla som så mange andre virksomheder gør meget ud af at tale varmt for mangfoldigheden i medarbejderstaben og i verden i det hele taget.

"Vi ved, hvorfor folk er sårede og vrede, og at de har ret: det er fordi, vi ikke har været tro imod os selv," skriver Mitchell Baker.

"Vi opførte os ikke, som du ville forvente, at Mozilla opfører sig. Vi reagerede ikke hurtigt nok i forhold til at involvere folk, da kontroversen startede. Vi er kede af det. Det skal vi gøre bedre."

Fik kun en uge som direktør

Dermed fik Brendan Eich ekstremt kort tid på direktør-posten. Det var så sent som i sidste uge, at vi kunne fortælle, at Eich - der også er kendt som opfinderen af JavaScript - skulle være ny administrerende direktør i Mozilla, der står bag Firefox-browseren.

"Vores bestyrelse har udpeget mig til CEO i Mozilla med øjeblikkelig effekt. Jeg er meget beæret og ydmyg, og jeg lover at gøre alt, hvad jeg kan, for i denne rolle at føre Mozilla til nye højder," skrev Brendan Eich, inden det hele brød løs. 

Kort efter kom det frem, at han i 2008 donerede 1.000 dollars til modstandere af homo-ægteskaber i Californien, og derefter startede en bølge af klager fra utilfredse Firefox-brugere og samarbejdspartnere til Mozilla.

Blandt andet ville det populære datingsite OkCupid.com boykotte Firefox som browser på grund af Eichs handlinger.

Mitchell Baker skriver, at Mozilla-bestyrelsen endnu ikke ved, hvem der erstatter Brendan Eich.

Læs også:

Kode-guru overtager styringen med Firefox

Stort dating-site blokerer for alle besøg fra Firefox-browsere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS