Dansk online-succes går på børsen - er 13 milliarder kroner værd

Efter blot 13 år på nettet er dansk online-succes blevet børsnoteret med udsigt til milliardgevinst.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Den danske pizza-pusher Just-Eat er torsdag gået på børsen med en samlet markedsværdi godt 13 milliarder kroner, efter stykprisen på aktien er sat til 260 pence (23,39 kroner).

Børsnoteringen foregik på London Stock Exchange, hvor selskabet søger at skabe et grundlag for vækst og give medarbejdere og tidlige investorer muligheden for at sælge aktier og dermed tjene på deres tillid til selskabet.

Det skriver The Wall Street Journal.

Den helt store himmelflugt

Just-Eat forventer ifølge The Wall Street Journal en indtægt på omkring en milliard kroner ved aktieudbuddet, mens aktionærerne vil dele den resterende del af indtægterne ved børsnoteringen.

Dermed har det 13 år gamle danskfunderede selskab taget en økonomisk himmelflugt af de helt store, siden det startede i Danmark og siden bevægede sig ind på 13 markeder.

Danmark og Storbritannien er dog stadig klart størst, da omkring 80 procent af ordrerne kommer fra disse to lande.

I dag har Just-Eat flyttet sit hovedkvarter til Englands hovedstad, London.

Fordobler bestillinger

Just-Eat omsætter i dag for omkring 870 millioner kroner, efter det i 2013 servicerede mere end 40 millioner sultne kunder på nettet.

Det tal er for øvrigt også i fremgang, da online-spisestedet i 2012 'kun' havde 23 millioner bestillinger.

Historien om Just Eats børsnotering har kørt siden starten af året, hvor den var blandt de mest populære på The Wall Street Journal, hvilket du kan læse mere om her.

Læs også:

Danske chefer smutter: Nu høster firmaet milliarder

Tidligere ansatte sætter kniven i Just-Eat: Åbner konkurrent

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S