Denne NemID-support er gratis for firmaer i år

Digitaliseringsstyrelsen har frikøbt NemID-support til virksomheder. Det har givet Nets millioner på kontoen.

Artikel top billede

Digitaliseringsstyrelsen har netop indgået en aftale med Nets, der foreløbigt sikrer virksomheder gratis support til NemID året ud.

Det sker på tre forskellige områder - tjek dem længere nede i teksten.

"Support til NemID til borgere er gratis, men virksomheder har hidtil skulle købe sig til support," forklarer kontorchef for it-standardisering og sikkerhed Cecile Christensen fra Digitaliseringsstyrelsen.

I forbindelse med obligatorisk digital post blev henvendelser om NemID til Nets fra virksomheder købt fri.

Digitaliseringstyrelsen har frikøbt support til virksomheder vedrørende medarbejdersignatur til digital post.

Der er i alt betalt et beløb på 9.816.900 kroner for disse henvendelser.

Det skete i perioden fra august 2013 til og med marts 2014 - og Nets fik 75 kroner per opkald.

Syv millioner til ny pulje

Nu er den pulje opbrugt, og de to parter har forhandlet sig frem en ny løsning, som nu gør tre typer henvendelser gratis.

Her er det afsatte beløb syv millioner kroner, oplyser kontorchefen.

De tre typer henvendelser, der nu bliver gratis for firmaer, er:

- Glemt adgangskode til NemID administrators medarbejdersignatur med nøglefil

- Mistet nøglefil til NemID administrators medarbejdersignatur med nøglefil

- Manglende fornyelse af NemID administrators medarbejdersignatur med nøglefil eller nøglekort

Kontorchefen forklarer, at det netop er disse henvendelser, da det ikke er muligt for virksomhederne selv at ordne netop disse problemer.

"Eksempelvis, hvis NemID-administratoren mister sin nøglefil. Denne problemstilling kan en virksomhed ikke selv løse uden brug af support," forklarer hun.

På andre typer henvendelser koster det fortsat virksomhederne 250 kroner.

Frikøbet af support har ikke været i udbud, da det er en udvidelse af det allerede eksisterende supportsetup hos Nets, forklarer kontorchefen.

Læs også:

It-mand stiktosset: Fik regning for Nemid-support

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job