Helt vildt og tovligt: Så meget knuselsker vi Wi-Fi

Der skrues godt op for de trådløse signaler ude i dagligstuerne. Det giver en masse fordele - men også en masse udfordringer.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Med Wi-Fi som den helt centrale teknologi vokser antallet af hjemmenetværk ganske dramatisk i disse år.

Det skriver analysefirmaet ABI Research i en ny opgørelse, hvor det fremgår, at hjemmenetværks-penetrationen på verdensplan var 24,8 procent sidste år - og at det vil være steget til 33,2 procent i 2018.

Den vækst skyldes i høj grad, at bredbånds-udbredelsen vokser, og at video-tjenesterne også hitter hos forbrugerne.

Det er ikke overraskende stadig de mere modne markeder, der fører an med Wi-Fi-udbredelsen, mens det går noget langsommere på de markeder, hvor internettet først nu er ved at slå igennem.

"Wi-Fi forbliver den vigtigste netværks-teknologi, men til trods for et konstant voksende antal forbundne enheder i hjemmene vil efterspørgslen på næste generations trådløse teknologier formentlig ske via normale opgraderings-cyklusser frem for i form af teknologi-drevne indkøb," lyder det fra ABI Research.

Det kablede netværk fortsætter dog ifølge analysefirmaet også med at være relevant i de private hjem, selv om den trådløse tendens vinder frem.

Både fordele og ulemper

Den øgede brug af Wi-Fi har samtidig den sidegevinst, at det er med til at aflaste mobilnetværk i forhold til data-forbruget.

En EU-rapport har eksempelvis estimeret, at Wi-Fi vil stå for 78 procent af data-trafikken til smartphones og tablets i 2016 - og at man til den tid kan spare op imod 200 milliarder euro på mindre omkostninger til mobilnetværk i EU, fordi Wi-Fi aflaster netværkene.

Der er dog også betydelige udfordringer med den øgede brug af Wi-Fi.

Blandt andet har de mange trådløse signaler det med at forstyrre hinanden i specielt tæt bebyggede områder, og samtidig går en del af internet-hastigheden tabt, når man anvender trådløse frem for kablede forbindelser.

Der er også stadig alt for ofte problemer med sikkerheden i Wi-Fi-routerne, der potentielt kan være den nemmeste vej til brugernes private data.

Forklaringen er blandt andet huller i firmwaren og manglen på ordentlige adgangskoder - læs mere om det her.

Men alt i alt må det siges, at Wi-Fi allerede har sejret - og fortsat ventes at gøre det - i det moderne, digitale hjem.

Læs også:

Bøvl med Wi-Fi? Sådan toptuner du det trådløse net

Derfor er det ikke længere fy fy at dele sit Wi-Fi

Derfor er Wi-Fi altafgørende for det mobile internet

Firmware-fadæserne rammer os igen og igen: Her er forklaringen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura