Helt vildt og tovligt: Så meget knuselsker vi Wi-Fi

Der skrues godt op for de trådløse signaler ude i dagligstuerne. Det giver en masse fordele - men også en masse udfordringer.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Med Wi-Fi som den helt centrale teknologi vokser antallet af hjemmenetværk ganske dramatisk i disse år.

Det skriver analysefirmaet ABI Research i en ny opgørelse, hvor det fremgår, at hjemmenetværks-penetrationen på verdensplan var 24,8 procent sidste år - og at det vil være steget til 33,2 procent i 2018.

Den vækst skyldes i høj grad, at bredbånds-udbredelsen vokser, og at video-tjenesterne også hitter hos forbrugerne.

Det er ikke overraskende stadig de mere modne markeder, der fører an med Wi-Fi-udbredelsen, mens det går noget langsommere på de markeder, hvor internettet først nu er ved at slå igennem.

"Wi-Fi forbliver den vigtigste netværks-teknologi, men til trods for et konstant voksende antal forbundne enheder i hjemmene vil efterspørgslen på næste generations trådløse teknologier formentlig ske via normale opgraderings-cyklusser frem for i form af teknologi-drevne indkøb," lyder det fra ABI Research.

Det kablede netværk fortsætter dog ifølge analysefirmaet også med at være relevant i de private hjem, selv om den trådløse tendens vinder frem.

Både fordele og ulemper

Den øgede brug af Wi-Fi har samtidig den sidegevinst, at det er med til at aflaste mobilnetværk i forhold til data-forbruget.

En EU-rapport har eksempelvis estimeret, at Wi-Fi vil stå for 78 procent af data-trafikken til smartphones og tablets i 2016 - og at man til den tid kan spare op imod 200 milliarder euro på mindre omkostninger til mobilnetværk i EU, fordi Wi-Fi aflaster netværkene.

Der er dog også betydelige udfordringer med den øgede brug af Wi-Fi.

Blandt andet har de mange trådløse signaler det med at forstyrre hinanden i specielt tæt bebyggede områder, og samtidig går en del af internet-hastigheden tabt, når man anvender trådløse frem for kablede forbindelser.

Der er også stadig alt for ofte problemer med sikkerheden i Wi-Fi-routerne, der potentielt kan være den nemmeste vej til brugernes private data.

Forklaringen er blandt andet huller i firmwaren og manglen på ordentlige adgangskoder - læs mere om det her.

Men alt i alt må det siges, at Wi-Fi allerede har sejret - og fortsat ventes at gøre det - i det moderne, digitale hjem.

Læs også:

Bøvl med Wi-Fi? Sådan toptuner du det trådløse net

Derfor er det ikke længere fy fy at dele sit Wi-Fi

Derfor er Wi-Fi altafgørende for det mobile internet

Firmware-fadæserne rammer os igen og igen: Her er forklaringen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S