Pas på - kører dit website på et forældet styresystem?

Tusindvis af websites kører på så gamle styresystemer, at det reelt kan være farligt.

Artikel top billede

Det er ikke kun pc-brugerne, der er sløve til at skifte væk fra den gamle styresystem-traver Windows XP, der tirsdag blev opgraderet med sin definitivt sidste sikkerhedsopdatering fra Microsoft.

Også de it-folk, der har ansvaret for at drive selv store websites, har svært ved at skifte væk fra gamle og forældede styresystemer.

En kørsel udarbejdet af det amerikanske internet-selskab Netcraft viser således, at mere end 6.000 websites i dag kører på servere, der er udstyret med det nu forældede Windows XP.

Heraf kører de 61 websites ifølge Netcraft i Danmark, mens langt de fleste af de pågældende servere kører i USA. Heraf er 14 stykker offentlige, inklusive det webmail-system, som hele delstaten Utah anvender.

Halv million

Værre ser det faktisk ud med andre systemer.

Næsten en halv million websites verden over kører ifølge Netcraft på servere, der bygger på Windows 2000, der modtog sin sidste sikkerhedsopdatering i sommeren 2010.

Ifølge Netcraft kører omkring 50.000 websites i verden på Windows NT 4.0.

Den allersidste sikkerhedsopdatering til Windows NT 4.0 blev udsendt i 2004.

Frygter hackerangreb

Microsoft har i månedsvis slået ihærdigt på tromme for at få alle brugere af det 14 år gamle Windows XP til at skifte til nyere styresystemer.

Windows XP er trods sin fremskredne alder dog fortsat blandt verdens absolut mest udbredte styresystemer - også selv om systemet nu står åbent over for hackere, der allerede står på spring.

Det kan du læse mere om her: Hackere før XP-dommedag: "Nu skal vi have sjov i gaden"

Herhjemme har mange offentlige organisationer gennem årene oparbejdet en vis afhængighed af XP. Det gør det vanskeligt for dem at skifte hurtigt til nyere systemer.

Du kan læse et eksempel her: Danske hospitaler betaler millioner for livsforlængende Windows XP-support

Læs også:

Sådan stjæler hackere fra hæveautomater med Windows XP

Her er den ultimative overlevelsesguide til Windows XP

Dansk politi undviger Windows XP-faren med ultra-simpelt trick

Her er seks gratis alternativer til dødsdømte Windows XP

Danske hospitaler betaler millioner for livsforlængende Windows XP-support

Hackere før XP-dommedag: "Nu skal vi have sjov i gaden"

It-ragnarok lurer om hjørnet: Windows XP-brugere bedøvende ligeglade

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS