Pas på - kører dit website på et forældet styresystem?

Tusindvis af websites kører på så gamle styresystemer, at det reelt kan være farligt.

Artikel top billede

Det er ikke kun pc-brugerne, der er sløve til at skifte væk fra den gamle styresystem-traver Windows XP, der tirsdag blev opgraderet med sin definitivt sidste sikkerhedsopdatering fra Microsoft.

Også de it-folk, der har ansvaret for at drive selv store websites, har svært ved at skifte væk fra gamle og forældede styresystemer.

En kørsel udarbejdet af det amerikanske internet-selskab Netcraft viser således, at mere end 6.000 websites i dag kører på servere, der er udstyret med det nu forældede Windows XP.

Heraf kører de 61 websites ifølge Netcraft i Danmark, mens langt de fleste af de pågældende servere kører i USA. Heraf er 14 stykker offentlige, inklusive det webmail-system, som hele delstaten Utah anvender.

Halv million

Værre ser det faktisk ud med andre systemer.

Næsten en halv million websites verden over kører ifølge Netcraft på servere, der bygger på Windows 2000, der modtog sin sidste sikkerhedsopdatering i sommeren 2010.

Ifølge Netcraft kører omkring 50.000 websites i verden på Windows NT 4.0.

Den allersidste sikkerhedsopdatering til Windows NT 4.0 blev udsendt i 2004.

Frygter hackerangreb

Microsoft har i månedsvis slået ihærdigt på tromme for at få alle brugere af det 14 år gamle Windows XP til at skifte til nyere styresystemer.

Windows XP er trods sin fremskredne alder dog fortsat blandt verdens absolut mest udbredte styresystemer - også selv om systemet nu står åbent over for hackere, der allerede står på spring.

Det kan du læse mere om her: Hackere før XP-dommedag: "Nu skal vi have sjov i gaden"

Herhjemme har mange offentlige organisationer gennem årene oparbejdet en vis afhængighed af XP. Det gør det vanskeligt for dem at skifte hurtigt til nyere systemer.

Du kan læse et eksempel her: Danske hospitaler betaler millioner for livsforlængende Windows XP-support

Læs også:

Sådan stjæler hackere fra hæveautomater med Windows XP

Her er den ultimative overlevelsesguide til Windows XP

Dansk politi undviger Windows XP-faren med ultra-simpelt trick

Her er seks gratis alternativer til dødsdømte Windows XP

Danske hospitaler betaler millioner for livsforlængende Windows XP-support

Hackere før XP-dommedag: "Nu skal vi have sjov i gaden"

It-ragnarok lurer om hjørnet: Windows XP-brugere bedøvende ligeglade

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S