Derfor storhitter særligt styresystem fra Apple

Mac OS X Mavericks har for alvor indtaget Mac-brugernes maskiner. Det er der en god grund til.

Artikel top billede

Apples Mac-styresystem Mavericks, der blev frigivet i efteråret, har udmærket sig på mere end én måde.

For det første er Mavericks det første styresystem, som Apple har givet gratis væk til eksisterende Mac-brugere.

For det andet - og det skyldes nok i høj grad gratis-tiltaget - viser nye tal, at Mavericks er et af de allermest udbredte Apple-styresystemer.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Network World.

OS X Mavericks var installeret på halvdelen af alle de Mac-computere, der var online i marts, viser statistik fra Net Applications.

Det er den største udbredelse af et Mac-styresystem siden Snow Leopard, der udkom i 2009.

Denne version af Mac OS X har klaret sig bedre end de to efterfølgende versioner, Lion og Mountain Lion, men Mavericks formår altså at gøre Snow Leopard kunsten efter.

Ifølge opgørelsen fra Net Applications ligger Snow Leopard i dag på 17 procent, Lion på 14 procent og Mountain Lion på 16 procent af de Mac-computere, der var online i marts.

Ud over at Mavericks er det første gratis Mac-styresystem fra Apple, er der også en række andre argumenter for at opgradere til denne version.

Læs Computerworlds test af Mavericks her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo