Derfor storhitter særligt styresystem fra Apple

Mac OS X Mavericks har for alvor indtaget Mac-brugernes maskiner. Det er der en god grund til.

Artikel top billede

Apples Mac-styresystem Mavericks, der blev frigivet i efteråret, har udmærket sig på mere end én måde.

For det første er Mavericks det første styresystem, som Apple har givet gratis væk til eksisterende Mac-brugere.

For det andet - og det skyldes nok i høj grad gratis-tiltaget - viser nye tal, at Mavericks er et af de allermest udbredte Apple-styresystemer.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Network World.

OS X Mavericks var installeret på halvdelen af alle de Mac-computere, der var online i marts, viser statistik fra Net Applications.

Det er den største udbredelse af et Mac-styresystem siden Snow Leopard, der udkom i 2009.

Denne version af Mac OS X har klaret sig bedre end de to efterfølgende versioner, Lion og Mountain Lion, men Mavericks formår altså at gøre Snow Leopard kunsten efter.

Ifølge opgørelsen fra Net Applications ligger Snow Leopard i dag på 17 procent, Lion på 14 procent og Mountain Lion på 16 procent af de Mac-computere, der var online i marts.

Ud over at Mavericks er det første gratis Mac-styresystem fra Apple, er der også en række andre argumenter for at opgradere til denne version.

Læs Computerworlds test af Mavericks her.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job