Derfor storhitter særligt styresystem fra Apple

Mac OS X Mavericks har for alvor indtaget Mac-brugernes maskiner. Det er der en god grund til.

Artikel top billede

Apples Mac-styresystem Mavericks, der blev frigivet i efteråret, har udmærket sig på mere end én måde.

For det første er Mavericks det første styresystem, som Apple har givet gratis væk til eksisterende Mac-brugere.

For det andet - og det skyldes nok i høj grad gratis-tiltaget - viser nye tal, at Mavericks er et af de allermest udbredte Apple-styresystemer.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Network World.

OS X Mavericks var installeret på halvdelen af alle de Mac-computere, der var online i marts, viser statistik fra Net Applications.

Det er den største udbredelse af et Mac-styresystem siden Snow Leopard, der udkom i 2009.

Denne version af Mac OS X har klaret sig bedre end de to efterfølgende versioner, Lion og Mountain Lion, men Mavericks formår altså at gøre Snow Leopard kunsten efter.

Ifølge opgørelsen fra Net Applications ligger Snow Leopard i dag på 17 procent, Lion på 14 procent og Mountain Lion på 16 procent af de Mac-computere, der var online i marts.

Ud over at Mavericks er det første gratis Mac-styresystem fra Apple, er der også en række andre argumenter for at opgradere til denne version.

Læs Computerworlds test af Mavericks her.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job