Det kan du vente dig af den nye Start-menu i Windows

Flere oplysninger er sluppet ud om Microsofts kommende Start-menu til Windows 8.1.

Artikel top billede

Sådan ser den nye Start-menu ud - den kommer formentlig til efteråret.

Tidligere på måneden frigav Microsoft Windows 8.1 Update 1, der blandt andet gør styresystemet en tand mere venligt over for de brugere, der primært anvender tastatur og mus.

Det meget omtalte comeback til Start-menuen kom dog ikke med Windows 8.1 Update 1, men meget tyder på, at det vil ske med Update 2 eller måske en Windows 8.2, der ventes til efteråret.

PC World US har en historie om den russiske blogger Wzor, der skriver om en ny version af Windows 8.1, der har en Start-menu i stil med den, vi kender fra Windows 7.

Microsoft har allerede annonceret, at Start-menuen vender tilbage, men præcis hvornår er endnu ikke meldt ud.

Samtidig omtaler bloggeren - der tidligere har lækket ægte informationer om Windows - at Microsoft kommer med en gratis, mere skrabet version af Windows og en cloud-version kaldet Windows Cloud.

Ifølge russerens oplysninger vil Start-menuen være forskellig, afhængig af hvilken type maskine man har - og ikke mindst om den har en touchskærm eller ej.

Microsoft har afvist at kommentere historien, skriver PCWorld.

Indtil videre kan du dog starte med at tage hul på den Windows 8.1 Update 1, der allerede er frigivet.

Den rummer flere interessante nyheder og funktioner, som du kan se beskrevet her, men har også givet visse udfordringer for nogle brugere, der blandt andet oplever problemer med drivere.

Herunder kan du se en kort video fra Microsofts BUILD-konference, hvor den nye Start-menu demonstreres.

Det ses blandt andet, at der er tale om en sammensmeltning af den Start-menu, vi kender fra Windows 7, og Modern UI - fliserne - som blev introduceret med Windows 8.

Læs også:

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer den

Windows 8.1 Update 1 er klar: Derfor SKAL du hente den

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job