Det kan du vente dig af den nye Start-menu i Windows

Flere oplysninger er sluppet ud om Microsofts kommende Start-menu til Windows 8.1.

Artikel top billede

Sådan ser den nye Start-menu ud - den kommer formentlig til efteråret.

Tidligere på måneden frigav Microsoft Windows 8.1 Update 1, der blandt andet gør styresystemet en tand mere venligt over for de brugere, der primært anvender tastatur og mus.

Det meget omtalte comeback til Start-menuen kom dog ikke med Windows 8.1 Update 1, men meget tyder på, at det vil ske med Update 2 eller måske en Windows 8.2, der ventes til efteråret.

PC World US har en historie om den russiske blogger Wzor, der skriver om en ny version af Windows 8.1, der har en Start-menu i stil med den, vi kender fra Windows 7.

Microsoft har allerede annonceret, at Start-menuen vender tilbage, men præcis hvornår er endnu ikke meldt ud.

Samtidig omtaler bloggeren - der tidligere har lækket ægte informationer om Windows - at Microsoft kommer med en gratis, mere skrabet version af Windows og en cloud-version kaldet Windows Cloud.

Ifølge russerens oplysninger vil Start-menuen være forskellig, afhængig af hvilken type maskine man har - og ikke mindst om den har en touchskærm eller ej.

Microsoft har afvist at kommentere historien, skriver PCWorld.

Indtil videre kan du dog starte med at tage hul på den Windows 8.1 Update 1, der allerede er frigivet.

Den rummer flere interessante nyheder og funktioner, som du kan se beskrevet her, men har også givet visse udfordringer for nogle brugere, der blandt andet oplever problemer med drivere.

Herunder kan du se en kort video fra Microsofts BUILD-konference, hvor den nye Start-menu demonstreres.

Det ses blandt andet, at der er tale om en sammensmeltning af den Start-menu, vi kender fra Windows 7, og Modern UI - fliserne - som blev introduceret med Windows 8.

Læs også:

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer den

Windows 8.1 Update 1 er klar: Derfor SKAL du hente den

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S