Det kan du vente dig af den nye Start-menu i Windows

Flere oplysninger er sluppet ud om Microsofts kommende Start-menu til Windows 8.1.

Artikel top billede

Sådan ser den nye Start-menu ud - den kommer formentlig til efteråret.

Tidligere på måneden frigav Microsoft Windows 8.1 Update 1, der blandt andet gør styresystemet en tand mere venligt over for de brugere, der primært anvender tastatur og mus.

Det meget omtalte comeback til Start-menuen kom dog ikke med Windows 8.1 Update 1, men meget tyder på, at det vil ske med Update 2 eller måske en Windows 8.2, der ventes til efteråret.

PC World US har en historie om den russiske blogger Wzor, der skriver om en ny version af Windows 8.1, der har en Start-menu i stil med den, vi kender fra Windows 7.

Microsoft har allerede annonceret, at Start-menuen vender tilbage, men præcis hvornår er endnu ikke meldt ud.

Samtidig omtaler bloggeren - der tidligere har lækket ægte informationer om Windows - at Microsoft kommer med en gratis, mere skrabet version af Windows og en cloud-version kaldet Windows Cloud.

Ifølge russerens oplysninger vil Start-menuen være forskellig, afhængig af hvilken type maskine man har - og ikke mindst om den har en touchskærm eller ej.

Microsoft har afvist at kommentere historien, skriver PCWorld.

Indtil videre kan du dog starte med at tage hul på den Windows 8.1 Update 1, der allerede er frigivet.

Den rummer flere interessante nyheder og funktioner, som du kan se beskrevet her, men har også givet visse udfordringer for nogle brugere, der blandt andet oplever problemer med drivere.

Herunder kan du se en kort video fra Microsofts BUILD-konference, hvor den nye Start-menu demonstreres.

Det ses blandt andet, at der er tale om en sammensmeltning af den Start-menu, vi kender fra Windows 7, og Modern UI - fliserne - som blev introduceret med Windows 8.

Læs også:

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer den

Windows 8.1 Update 1 er klar: Derfor SKAL du hente den

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S