Dansk it-firma fyrer og direktør stopper

Dansk it-virksomhed fyrer 10 ansatte, og den danske direktør stopper. "Der er ikke noget drama," lyder det fra virksomheden, der er del af skandale til 164 millioner kroner.

Artikel top billede

Den danske del af Steria fyrer 10 ansatte ud af 132, ligesom direktør Peter N. Østerbye stopper.

Det forklarer selskabet blandt andet med en ny organisering af de tre kontorer i Skandinavien, hvor man nu vil til at samarbejde.

Virksomheden COO Jesper Knap forklarer, at fagligheden skal styrkes.

"Vi vil lave mere domæneudveksling på tværs, som skal skabe rammerne for at dyrke fagligheden mere," forklarer han til Computerworld. 

Samtidig forklarer han, at der "ikke er noget drama" over øvelsen, men desværre har måtte sige farvel til ti medarbejdere.

Fremover bliver der tale om en fælles nordisk ledelse, hvorfor Sterias nuværende danske direktør Peter N. Østerby stopper på posten.

Hvad han nu skal lave, kan Jesper Knap dog ikke kaste lys over, men det bliver internationale opgaver.

Jesper Knap vil stå for den daglige danske ledelse fremover, forklarer han.

Del af kæmpe skandale

I øvrigt har netop Steria tidligere i år været i vælten.

Steria er leverandør til Arbejdsskadestyrelsens system Proask, der anbefales kylet i skraldespanden og har en værdi på 164 millioner kroner.

Tidligere på året havde Peter N. Østerbye ingen kommentarer til den rapport fra Deloitte, der anbefalede at tage livet af projektet.

Til Computerworld oplyste direktøren i januar 2014, at da han endnu ikke havde set rapporten, ville han ikke udtale sig.

Læs mere om skandalen her.

Men sagen har intet med de nuværende fyringer at gøre, oplyser Jesper Knap.

"Jeg har ikke set Deloitte-rapporten, og indtil da har jeg ingen holdning til den sag," fortæller han.

Tidligere skandale

Og en tidligere skidt sag har ramt selskabet, hvor Peter Østerbye også måtte ud og forsvare selskabet.

Det skete, da den daværende skatteminister Thor Möger revsede Steria for dets leverance til Skat.

Det skete i midten af 2012, og dengang betalte selskabet fuld bod for fejlene.

Læs mere om det her.

Imidlertid hænger behovet for en en styrelsen af fagligheden i Steria ikke sammen med de to sager, forklarer Jesper Knap.

"Behovet er født af, at vi skal være endnu dygtigere, for der bliver stillet større og større krav fra kunderne," fortæller han. 

Det er ikke lykkes Computerworld at få en kommentar fra Peter N. Østerbye vedrørende hans nye opgaver.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S