Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Maksimal bod og hårde ord efter forsinkelse. Sådan lyder hilsen fra skatteministeren til en dansk it-leverandør.

Artikel top billede

Det er ikke kun it-giganten CSC som Skat svinger pisken over.

Også en anden leverandør mærker Thors hammer i en sag om forsinkede it-systemer og fordyrede priser.

Således får Sterias leverance af it-systemet eMomsrefusion, kritik af skatteminister Thor Möger Pedersen (SF), der har været nødsaget til at orientere Folketingets Finansudvalg om miseren.

Forsinkelserne og fordyrelser er sket på grund af Sterias manglende evne til at overholde afleveringstidspunkter og kvalitetskravene, fremfører skatteministeren.

Vente vente vente

Forsinkelserne betyder, at danske erhvervsdrivende fortsat må afvente forbedringer og en mere brugervenlig grænseflade i systemet.

Projektet skal modernisere og forenkle processerne når virksomheder køber ind i udlandet, og skal overgå fra at være manuelle og papirbaserede til at være fuldstændige elektroniske, som ministeren forklarer det i et svar på et udvalgsspørgsmål.

Ifølge orienteringen til Finansudvalget har Skat ellers været tålmodige med Steria. Firmaet meddelte i maj 2010 at firmaet i praksis var nødt til at skrotte koden og begynde forfra.

"Det skyldes, at store dele af det, de havde udviklet, ikke kunne anvendes," skriver Thor Möger Pedersen til Finansudvalget, uden at præcisere, hvordan det kunne gå så galt.

Ikke overholdt tidsplan

Ministeren er ikke bleg for at pege på den skyldige part i it-projektet.

"Udviklingsleverandøren Steria har trods en tæt leverandørstyring fra Skatteministeriets side ikke overholdt den aftalte tidsplan, ligesom kvaliteten af de løbende leverancer i projektet har været mangelfuld," skriver skatteministeren.

It-systemet skulle oprindeligt have kostet 25,3 millioner kroner, men er nu blevet 7,7 millioner kroner dyrere, fremgår det af aktsykkets side 3.

Max bod

Samtidig har leverandøren fået max bod, oplyser ministeren.

"Der er gjort brug af den maksimale kontraktuelle bod overfor leverandøren, hvorfor Skatteministeriet ikke kan kræve yderligere kompensation," skriver Thor Möger Petersen.

Læs reaktion fra Steria senere her på Computerworld.dk

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S