Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Maksimal bod og hårde ord efter forsinkelse. Sådan lyder hilsen fra skatteministeren til en dansk it-leverandør.

Artikel top billede

Det er ikke kun it-giganten CSC som Skat svinger pisken over.

Også en anden leverandør mærker Thors hammer i en sag om forsinkede it-systemer og fordyrede priser.

Således får Sterias leverance af it-systemet eMomsrefusion, kritik af skatteminister Thor Möger Pedersen (SF), der har været nødsaget til at orientere Folketingets Finansudvalg om miseren.

Forsinkelserne og fordyrelser er sket på grund af Sterias manglende evne til at overholde afleveringstidspunkter og kvalitetskravene, fremfører skatteministeren.

Vente vente vente

Forsinkelserne betyder, at danske erhvervsdrivende fortsat må afvente forbedringer og en mere brugervenlig grænseflade i systemet.

Projektet skal modernisere og forenkle processerne når virksomheder køber ind i udlandet, og skal overgå fra at være manuelle og papirbaserede til at være fuldstændige elektroniske, som ministeren forklarer det i et svar på et udvalgsspørgsmål.

Ifølge orienteringen til Finansudvalget har Skat ellers været tålmodige med Steria. Firmaet meddelte i maj 2010 at firmaet i praksis var nødt til at skrotte koden og begynde forfra.

"Det skyldes, at store dele af det, de havde udviklet, ikke kunne anvendes," skriver Thor Möger Pedersen til Finansudvalget, uden at præcisere, hvordan det kunne gå så galt.

Ikke overholdt tidsplan

Ministeren er ikke bleg for at pege på den skyldige part i it-projektet.

"Udviklingsleverandøren Steria har trods en tæt leverandørstyring fra Skatteministeriets side ikke overholdt den aftalte tidsplan, ligesom kvaliteten af de løbende leverancer i projektet har været mangelfuld," skriver skatteministeren.

It-systemet skulle oprindeligt have kostet 25,3 millioner kroner, men er nu blevet 7,7 millioner kroner dyrere, fremgår det af aktsykkets side 3.

Max bod

Samtidig har leverandøren fået max bod, oplyser ministeren.

"Der er gjort brug af den maksimale kontraktuelle bod overfor leverandøren, hvorfor Skatteministeriet ikke kan kræve yderligere kompensation," skriver Thor Möger Petersen.

Læs reaktion fra Steria senere her på Computerworld.dk

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job