Vælter ind: Nyt Facebook-firma scorer en million nye brugere om dagen

Brugerne vælter ind til nyt Facebook-firma, der tilbyder særlig løsning til ikke mindst folk uden internet.

Artikel top billede

Det vælter ind med nye brugere til sms-tjenesten WhatsApp, som Facebook købte for enorme 100 milliarder kroner i slutningen af februar.

Du kan læse mere om købet her: Facebook køber kæmpe-konkurrent for 100 milliarder kroner.

Siden opkøbet for et par måneder siden har WhatsApp fået 50 millioner nye brugere.

Det betyder, at tjenesten nu snart runder den halve milliard brugere.

Mark Zuckerbergs ambition er at runde en milliard WhatsApp-brugere.

De fleste af de nye brugere er kommet til i spirende vækstlande som Brasilien, Indien, Mexico og Rusland.

"Det er folk, der aldrig har anvendt en computer eller en bærbar eller endda internettet, som nu melder sig til," lyder det fra WhatsApp-stifter Jan Koum til Times.

WhatsApps produkt er en app til realtids-beskeder, der minder om sms - blot uden at betale sms-tarif.

Selskabet har i den seneste tid kørt større kampagner rettet mod brugere, der blot har en telefon - blandt andet med et særligt WhatsApp-simkort, som beskederne kan sendes og modtages med.

Hertil kommer muligheden for at dele billeder og videoer med hinanden.

Der bliver således dagligt delt omkring 700 millioner billeder og 100 millioner videoer via WhatsApp, hvilket er væsentligt flere end de kendte foto-tjenester som Instagram (60 millioner billeder om dagen) og Snapchat (400 millioner billeder og videoer om dagen) og Facebook selv (350 millioner billeder om dagen).

WhatsApp har ingen planer om at folde sig ud som social tjeneste, men skal for Facebook være et brohoved ud til de mange mennesker, der i dag ellers har ingen eller kun begrænset mulighed for at nå Facebooks univers gennem en almindelig internet-forbindelse.

Det kan du læse mere om her: Derfor betaler Facebook 100 milliarder kroner for firma med 50 ansatte - her er planen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S