Facebook køber kæmpe-konkurrent for 100 milliarder kroner

Opdateret: Mark Zuckerberg og Facebook køber en af verdens mest populære apps for et kæmpe milliard-beløb. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Facebook køber den populære app WhatsApp for et beløb, der svarer til lige omkring 100 milliarder kroner.

Det meddelte selskabet sent onsdag. I en besked på Facebook fra Mark Zuckerberg lyder forklaringen:

"Vores mission er at gøre verden mere åben og sammenkoblet. Det gør vi ved at bygge services, der hjælper mennesker med at dele en hvilken som helst slags indhold med en hvilken som helst gruppe mennesker, som de ønsker."

"WhatsApp vil hjælpe os med at gøre dette ved fortsat at udvikle en service, som mennesker rundt omkring på kloden elsker at bruge hver eneste dag," skriver Mark Zuckerberg. 

Læs også: Derfor betaler Facebook 100 milliarder kroner for firma med 50 ansatte - her er planen.

Så meget betaler Facebook

Beløbet på 19 milliarder dollar - eller omkring 100 milliarder kroner - er på alle måder gigantisk. 

Til sammenligning var prisen kun 9,8 milliarder kroner, da Google i 2006 opkøbte YouTube, og Nokia, som Microsoft er ved at købe, koster lige omkring 40 milliarder kroner. 

Det skal dog tilføjes, at omkring 12 milliarder af de dollar, Facebook betaler for WhatsApp, skal falde i form af Facebook-aktier. 

Derudover skal der omkring fire milliarder dollar på bordet i form af kontanter, og yderligere tre milliarder skal betales til stifteren af WhatsApp, Jan Koum, og de øvrige medarbejdere, også i form af aktier. 

WhatsApp har omkring fem år på bagen og har i dag 50 medarbejdere. 

Derfor køber Facebook WhatsApp

Det er ikke svært at forstå, at Facebook kan se muligheder i at eje WhatsApp, der lader brugerne sende gratis beskeder til hinanden fra deres smartphones.

Det er samme koncept, Facebook selv har i form af Facebook Messenger, men ved at nuppe WhatsApp kan Mark Zuckerberg og Facebook få en endnu mere dominerende position på området.

WhatsApp har omkring 450 millioner brugere, og der kommer omkring en million nye brugere til hver eneste dag.

"WhatsApp er en simpel, hurtig og stabil mobil besked-tjeneste, der bruges af over 450 millioner mennesker på alle større mobil-platforme," skriver Mark Zuckerberg.

"WhatsApp vil fortsætte med at fungere uafhængigt hos Facebook. Produkt-roadmap'en vil forblive uændret, og teamet vil blive i Mountain View."

"Over de næste par år vil vi arbejde hårdt på at hjælpe WhatsApp med at vokse og at koble hele verden sammen," lyder det videre fra Facebook-stifteren, der altså tilsyneladende ikke har tænkt sig bare at sluse WhatsApp-brugerne ind i Facebook Messenger.

Mark Zuckerberg skal i næste uge holde en keynote-tale på verdens største mobilkonference, Mobile World Congress i Barcelona, så mon ikke WhatsApp-købet bliver et stort tema der.

Læs mere om forventningerne til Zuckerberg og de andre talere på MWC 2014 her.

Læs også: Derfor betaler Facebook 100 milliarder kroner for firma med 50 ansatte - her er planen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job