Så vild er Apples indtjening - skovler penge ind

Se hvor fed en forretning Apple er.

Artikel top billede

424.383 kroner.

Så stort har Apples overskud været hvert eneste minut døgnet rundt i hele selskabets andet regnskabskvartal, der løber fra januar til marts.

Selskabets samlede overskud for kvartalet landede på 55 milliarder kroner.

Sidste år i samme periode landede Apple et overskud på 51,3 milliarder kroner, ligesom også selskabets omsætning er steget til 246,11 milliarder kroner for de tre måneder.

iPad går tilbage

Fremgangen skyldes ikke mindst øget salg af iPhone, der i alt blev solgt i 43,7 millioner eksemplarer i kvartalet.

Sidste år i samme periode blev der solgt 37,4 millioner iPhones.

Til gengæld er salget af tablet-computeren iPad faldet ganske markant fra 19,48 millioner solgte eksemplarer i andet kvartal i fjor til 16,35 millioner solgte iPads i de første tre måneder af 2014.

Forude venter der nu ifølge topchef Tim Cook flere store lanceringer efter et kvartal uden de store præsentationer.

I sædvanlig Apple-stil vil Apple kun fortælle nok til at øge spændingen op til de forventede præsentationer i juni til Apples store udvikler-konference i San Fransisco, som selskabets typisk anvender til lanceringer.

Tim Cook vil således kun sige, at der bliver tale om "produkter og services, som kun Apple kan stå bag."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S