Tusindvis af støtteerklæringer til tophacker fængslet i Danmark

Tusindvis har afleveret støtteerklæringer til tophacker, der sidder fængslet i Danmark.

Artikel top billede

En papkasse med kun udskrift af danske underskrifter i, ville have været lettere at løfte for Justitsministeren. Foto: Piratpartiet.

4.000-5.000 danske underskrifter ud af de i alt 106.000 underskrifter.

Sådan lyder skønnet fra Rolf Bjerre fra Piratpartiet, der har stået for underskriftsindsamlingen til fordel for den fængslede tophacker, Gottfrid Svartholm.

Dermed er den udenlandske opbakning til svenskeren, der sidder fængslet i Danmark som mistænkt i Danmarkshistoriens største hackersag.

Han er ikke dømt, men underskriftindsamlingen skal sætte fokus på de dårlige vilkår han angiveligt er fængslet under.

For nylig afleverede Rolf Bjerre så de 106.000 underskrifter til Jutitsminister Karen Hækkerup (S).

Han har egentlig ikke regnet med flere underskrifter fra Danmark.

"Men jeg er da overrasket over hvor globalt, internettet er. Ej, jeg har ikke været i stand til at finde et land. som ikke er med."

"Syrien er med, og Monaco og mange flere. De er alle med. Det er spredningen, som er den tørste overraskelse for mig," lyder det fra Rolf Bjerre.

Politisk fange, ung dansker og CSC

Tidligere har it-kendissen Julian Assange kaldt Gottfrid Svartholm en politisk fange.

Det kan du læse mere om her.

I øvrigt er også en 20-årig dansker varetægtsfængslet i den store sag, hvor politiets it-systemet via CSC blev hacket.

Flere ministre har været inde over sagen, ligesom PET, FE og Rigspolitiet har været inde over efterforskningen.

Tjek galleriet: Her er Danmarkshistoriens største hackersag

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks