Dato sat: Derefter er det slut med Nokia-mobiler

Microsoft har købt Nokias mobildivision og retten til Nokia-navnet. Men kun for en periode. Her kan du se, hvornår Nokia-telefonen går i graven.

Artikel top billede

Selv om Nokia-logoet er diskret, vil det snart helt forsvinde. Foto: Mikkel W. Nielsen. (Foto: Mikkel William Nielsen)

Den 25. april overtog Microsoft Nokias mobil-division, og i den forbindelse blev selskabet omdøbt til Microsoft Mobile Oy, som bliver en afdeling under Microsoft Devices Group med Stephen Elop i spidsen.

Med i købet fik Microsoft retten til telefonnavnene Lumia og Asha.

Men Nokia-navnet har kodefabrikken fra Redmond kun ret til i ti år.

"Microsoft har licens til at anvende Nokia-navnet til mobiltelefoner i ti år og markedsføre Nokia-mærkede smarte enheder i en begrænset periode," skriver finansmediet Forbes.

Præcis hvor længe "en begrænset periode" er, kan vi foreløbig kun gætte på.

Ingen afklaring

Det ser altså ikke ud til, at Microsoft Mobile Oy vil være det foretrukne navn til de kommende Lumia-telefoner, men senest den 25. april 2024 vil Nokia-mærkningen altså forsvinde.

Microsoft har endnu ikke luftet, hvilket navn der skal erstatte Nokia, når licensen til navnet udløber.

Læs også:
På fredag bliver Nokia til Microsoft

Microsoft køber Nokia

Derfor vil Microsoft købe Nokia: Her er grunden

Nu bliver Nokia til Microsoft

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S