Nu bliver Nokia til Microsoft

Microsoft overtager nu Nokia og skifter navn på Nokia Devices and Services.

Artikel top billede

Satya Nadella og Stephen Elop overtager nu den finske mobilproducent. Foto: Microsoft. (Foto: 2013 / Brian Smale)

Microsofts overtagelse af Nokias mobil-enhed er nu en realitet.

Det fortæller kodegiganten fra Redmond i denne pressemeddelelse.

Overtagelsen af Nokia Devices and Services er således blevet godkendt af både Nokias aktionærer og af konkurrence-myndighederne rundt omkring i verden.

"I dag (fredag den 25. april, red.) ønsker vi Nokia Devices and Services velkommen i familien," skriver Microsofts topboss Satya Nadella i den officielle meddelelse.

Han skriver ligeledes, at sammenlægningen vil betyde, at der vil blive fokuseret på hurtigere innovation.

Læs også: Derfor vil Microsoft købe Nokia: Her er grunden

Elop er chef

Stephen Elop har været chef for Nokia, og han overtager ledelsen af Microsoft Devices Group, der er den afdeling, som beskæftiger sig med mobiltelefoner, Xbox, Surface og tilbehørsprodukter.

Nokia Devices and Services skifter navn til Microsoft Mobile Oy og bliver den afdeling af Microsoft, der skal udvikle, producere og distribuere mobiltelefoner og enheder under Lumia-, Asha- og Nokia X-navnene.

Microsoft overtager ikke Nokias fabrikker i Masen i Sydkorea og fabrikken i Chennai i Indien.

Sidstnævnte forbliver i Nokia-regi på grund af en konflikt med skattemyndighederne i Landet.

Læs også: Nokia-ansatte truer med sultestrejke og krav om milliarder

Avisen The Economic Times i Indien har i øvrigt luftet rygter om, at HTC har set sig varm på den fabrik og måske vil overtage den.

Læs også:
På fredag bliver Nokia til Microsoft

Microsoft køber Nokia

Derfor vil Microsoft købe Nokia: Her er grunden

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S