Sådan fjerner du nemt uønsket software fra Windows 8.1

Gratis stykke software gør det lettere at fjerne de uønskede programmer, der følger med Windows 8.1.

Artikel top billede

Windows 8 App Remover er et lille gratis program, der lover at gøre det let at fjerne den software fra Windows 8.1, som kommer præinstalleret med styresystemet.

Programmet, der blot fylder 220KB, er designet til at fungere med en frisk Windows 8.x-installation.

Man vælger, hvilken Windows 8-version man har - og derefter kan man krydse af, hvilke programmer man ikke ønsker på maskinen.

Det skriver blandt andre Betanews.

Windows 8 App Remover er i virkeligheden bare et grafisk interface til det Microsoft-værktøj, der hedder dism.exe - men gør det altså lettere at fjerne eksempelvis diverse Bing- og Zune-programmer fra maskinen.

"Et let og omfattende værktøj, der er en stor hjælp for dem, der ønsker at fjerne unødige applikationer fra deres Win OS," lyder beskrivelsen blandt andet.

Du kan hente Windows 8 App Remover her.

Hvis din Windows 8-installation ikke længere er ny, kan du naturligvis stadig fjerne programmerne.

Se herunder hvordan du fjerner programmerne manuelt:

Læs også:

Bloatware: Er det glimrende apps eller en pestilens for dig?

Junkware og tvungne apps: Hvorfor må jeg ikke selv bestemme

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS