IBM undersøger Se og Hør-læk

It-giganten IBM deltager nu i klapjagten på den it-specialist, som ifølge en avis har udleveret fortrolige data om kendte og kongelige til Se og Hør.

Artikel top billede

IBM har nu sluttet sig til den undersøgelse, som Nets og politiet har indledt for at undersøge, om fortrolige kreditkortdata om en stribe kendte og kongelige er solgt til ugebladet Se og Hør.

Dagbladet BT skrev tidligere i dag, at kilden til oplysningerne er en it-specialist, som fra 2007 og frem til 2012 var ansat hos IBM.

Netop i 2007 overtog IBM driften af de mainframes, servere og netværk som driver betalingssystemerne i Nets - det daværende PBS, Pengeinstitutternes Betalingsservice. Dengang blev 71 it-specialister flyttet fra PBS til IBM - og blandt dem var altså Se og Hørs kilde, skriver BT.

I en skriftlig udtalelse lyder det nu fra IBM i Danmark:

"Beskyttelse af kundedata har allerhøjeste prioritet hos IBM, og vi tager denne sag meget alvorligt. Vi har allerede indledt en grundig gennemgang af sagen og arbejder tæt sammen med vores kunde for at gennemføre en fuldstændig undersøgelse. IBM vil også samarbejde med de relevante myndigheder i det omfang, der er behov for det."

IBM's danske pressetalsmand Karsten Stokking siger, at man ikke har yderligere kommentarer til sagen.

I går oplyste Nets, at man også er ved at kulegrave omstændighederne. 

Ligesom IBM er Nets dog meget tilbageholdende med at give konkrete oplysninger om, hvem der har adgang til hvilke oplysninger som operatør og leverandør til de danske betalingssystemer.

Læs også:

Avis: Kreditkort-spion var ansat i IBM

Nets i klapjagt på Se og Hør-læk

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank