Tidligere direktør fra HP og NetDesign får top-stilling i dansk it-firma

Keld Jersild Olsen, der blandt andet har været administrerende direktør i HP og NetDesign, har netop fået en ny top-stilling i et dansk it-selskab.

Artikel top billede

Tidligere direktør i HP og NetDesign, Keld Jersild Olsen, bliver ny senior vice president for services i Columbus.

Det meddeler Columbus i en pressemeddelse, hvor det også fremgår, at Keld Jersild Olsen afløser Steen Hybschmann, der i februar blev udnævnt til administrerende direktør i Columbus Danmark.

Keld Jersild Olsen havde en 15 år lang karriere i HP Danmark, inden han meget pludseligt og under stor mystik forlod virksomheden i 2011.

Senere kom han til det TDC-ejede NetDesign, hvor han stoppede i november 2012 i forbindelse med en række store ændringer af virksomheden og medarbejder-fyringer.

Senest har han i en kort periode været senior vice president hos Nets, og nu skal han så stå i spidsen for at drive Columbus' serviceforretning.

"Keld Jersild Olsen har mere end tyve års erfaring fra it-branchen, og har indgående viden om at drive en serviceorganisation. Columbus' serviceforretning er et vigtigt ben i Columbus' strategi, og det er afgørende, at vi får en person, der kan fortsætte den positive udvikling," udtaler koncernchef Thomas Honoré fra Columbus.

"Columbus er en sund koncern med en stærk finansiel platform, og jeg glæder mig til at være med til at udvikle serviceforretningen og sikre, at Columbus' kunder får førsteklasses support," udtaler Keld Jersild Olsen selv om det nye job.

Columbus, der arbejder med blandt andet implementering og servicering af software til ERP, CRM, BI og portaler, havde i 2012-årsregnskabet en omsætning på 203,7 millioner kroner og 159 ansatte.

Læs også:

Keld Jersild Olsen efter exit: Sådan efterlader jeg NetDesign

HP-direktør Keld Jersild Olsen stopper i selskabet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S