Tidligere direktør fra HP og NetDesign får top-stilling i dansk it-firma

Keld Jersild Olsen, der blandt andet har været administrerende direktør i HP og NetDesign, har netop fået en ny top-stilling i et dansk it-selskab.

Artikel top billede

Tidligere direktør i HP og NetDesign, Keld Jersild Olsen, bliver ny senior vice president for services i Columbus.

Det meddeler Columbus i en pressemeddelse, hvor det også fremgår, at Keld Jersild Olsen afløser Steen Hybschmann, der i februar blev udnævnt til administrerende direktør i Columbus Danmark.

Keld Jersild Olsen havde en 15 år lang karriere i HP Danmark, inden han meget pludseligt og under stor mystik forlod virksomheden i 2011.

Senere kom han til det TDC-ejede NetDesign, hvor han stoppede i november 2012 i forbindelse med en række store ændringer af virksomheden og medarbejder-fyringer.

Senest har han i en kort periode været senior vice president hos Nets, og nu skal han så stå i spidsen for at drive Columbus' serviceforretning.

"Keld Jersild Olsen har mere end tyve års erfaring fra it-branchen, og har indgående viden om at drive en serviceorganisation. Columbus' serviceforretning er et vigtigt ben i Columbus' strategi, og det er afgørende, at vi får en person, der kan fortsætte den positive udvikling," udtaler koncernchef Thomas Honoré fra Columbus.

"Columbus er en sund koncern med en stærk finansiel platform, og jeg glæder mig til at være med til at udvikle serviceforretningen og sikre, at Columbus' kunder får førsteklasses support," udtaler Keld Jersild Olsen selv om det nye job.

Columbus, der arbejder med blandt andet implementering og servicering af software til ERP, CRM, BI og portaler, havde i 2012-årsregnskabet en omsætning på 203,7 millioner kroner og 159 ansatte.

Læs også:

Keld Jersild Olsen efter exit: Sådan efterlader jeg NetDesign

HP-direktør Keld Jersild Olsen stopper i selskabet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car