Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Apple ville have haft meget mere og mener, at Samsung stjæler med arme og ben.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

640 millioner kroner.

Så meget skal sydkoreanske Samsung betale i erstatning til Apple for overtrædelse af en lang række af Apples patenter.

Sådan lyder afgørelsen i den retssag, der for øjeblikket finder sted i en retslokaler i Apples hjemstavn, Silicon Valley.

På trods af tilkendelsen af erstatningen på de mange millioner kroner, er Apple midelst talt ikke tilfreds.

Selskabet havde nemlig krævet næsten 11,9 milliarder kroner i erstatning for patent-krænkelserne.

Sagen drejer sig om fem patenter, som Apple mener, at Samsung krænker i ni forskellige Samsung-smartphone samt i en enkelt tablet-computer.

Det er den amerikanske domstol dog ikke enig i.

Den vurderer dog, at samtlige de 10 Samsung-enheder, som søgsmålet handler om, krænker U.S. Patent 5,946,647, der er et patent på en teknologi, der links til eksempelvis telefonnumre og email-adresser.

Størstedelen af de 640 millioner kroner er erstatning for overtrædelse af netop dette patent.

Apple afvist

Apples krav om erstatning for krænkelse af et patent på baggrunds-synkronisering af app-data blev afvist.

Det samme blev erstatnings-krav for krænkelse af et patent på søge-teknologi, der trækker data ind fra internettet.

"Dagens afgørelser understreger det, som mange andre domstole verden over allerede er nået frem til: Samsung har med vilje stjålet vores ideer og kopieret vores produkter," lyder det fra Apple.

"Vi kæmper for at forsvare det hårde arbejde, der er blevet investeret i produkter som iPhonen, som vores ansatte dedikerer deres liv til at designe og levere til vores kunder," skriver Apple i en meddelelse.

Det er anden gang, at Samsung og Apple for alvor tørner sammen i en retssal på grund af uenighed om patenterne.

Tidligere er Apple blevet tildelt erstatning på fem milliarder kroner af den samme domstol i Silicon Valley.

Samsung ventes at appellere den nylige afgørelse.

Læs også:

Her er de bedste afsløringer fra retssagen mellem Apple og Samsung

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job