Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Apple ville have haft meget mere og mener, at Samsung stjæler med arme og ben.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

640 millioner kroner.

Så meget skal sydkoreanske Samsung betale i erstatning til Apple for overtrædelse af en lang række af Apples patenter.

Sådan lyder afgørelsen i den retssag, der for øjeblikket finder sted i en retslokaler i Apples hjemstavn, Silicon Valley.

På trods af tilkendelsen af erstatningen på de mange millioner kroner, er Apple midelst talt ikke tilfreds.

Selskabet havde nemlig krævet næsten 11,9 milliarder kroner i erstatning for patent-krænkelserne.

Sagen drejer sig om fem patenter, som Apple mener, at Samsung krænker i ni forskellige Samsung-smartphone samt i en enkelt tablet-computer.

Det er den amerikanske domstol dog ikke enig i.

Den vurderer dog, at samtlige de 10 Samsung-enheder, som søgsmålet handler om, krænker U.S. Patent 5,946,647, der er et patent på en teknologi, der links til eksempelvis telefonnumre og email-adresser.

Størstedelen af de 640 millioner kroner er erstatning for overtrædelse af netop dette patent.

Apple afvist

Apples krav om erstatning for krænkelse af et patent på baggrunds-synkronisering af app-data blev afvist.

Det samme blev erstatnings-krav for krænkelse af et patent på søge-teknologi, der trækker data ind fra internettet.

"Dagens afgørelser understreger det, som mange andre domstole verden over allerede er nået frem til: Samsung har med vilje stjålet vores ideer og kopieret vores produkter," lyder det fra Apple.

"Vi kæmper for at forsvare det hårde arbejde, der er blevet investeret i produkter som iPhonen, som vores ansatte dedikerer deres liv til at designe og levere til vores kunder," skriver Apple i en meddelelse.

Det er anden gang, at Samsung og Apple for alvor tørner sammen i en retssal på grund af uenighed om patenterne.

Tidligere er Apple blevet tildelt erstatning på fem milliarder kroner af den samme domstol i Silicon Valley.

Samsung ventes at appellere den nylige afgørelse.

Læs også:

Her er de bedste afsløringer fra retssagen mellem Apple og Samsung

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse