Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Apple ville have haft meget mere og mener, at Samsung stjæler med arme og ben.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

640 millioner kroner.

Så meget skal sydkoreanske Samsung betale i erstatning til Apple for overtrædelse af en lang række af Apples patenter.

Sådan lyder afgørelsen i den retssag, der for øjeblikket finder sted i en retslokaler i Apples hjemstavn, Silicon Valley.

På trods af tilkendelsen af erstatningen på de mange millioner kroner, er Apple midelst talt ikke tilfreds.

Selskabet havde nemlig krævet næsten 11,9 milliarder kroner i erstatning for patent-krænkelserne.

Sagen drejer sig om fem patenter, som Apple mener, at Samsung krænker i ni forskellige Samsung-smartphone samt i en enkelt tablet-computer.

Det er den amerikanske domstol dog ikke enig i.

Den vurderer dog, at samtlige de 10 Samsung-enheder, som søgsmålet handler om, krænker U.S. Patent 5,946,647, der er et patent på en teknologi, der links til eksempelvis telefonnumre og email-adresser.

Størstedelen af de 640 millioner kroner er erstatning for overtrædelse af netop dette patent.

Apple afvist

Apples krav om erstatning for krænkelse af et patent på baggrunds-synkronisering af app-data blev afvist.

Det samme blev erstatnings-krav for krænkelse af et patent på søge-teknologi, der trækker data ind fra internettet.

"Dagens afgørelser understreger det, som mange andre domstole verden over allerede er nået frem til: Samsung har med vilje stjålet vores ideer og kopieret vores produkter," lyder det fra Apple.

"Vi kæmper for at forsvare det hårde arbejde, der er blevet investeret i produkter som iPhonen, som vores ansatte dedikerer deres liv til at designe og levere til vores kunder," skriver Apple i en meddelelse.

Det er anden gang, at Samsung og Apple for alvor tørner sammen i en retssal på grund af uenighed om patenterne.

Tidligere er Apple blevet tildelt erstatning på fem milliarder kroner af den samme domstol i Silicon Valley.

Samsung ventes at appellere den nylige afgørelse.

Læs også:

Her er de bedste afsløringer fra retssagen mellem Apple og Samsung

Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Apple har fået nok: Forlanger 11 milliarder kroner i erstatning

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job