Microsofts nye app til Windows Phone: Skal styre dine filer

Microsoft er på vej med en ny fil-manager til Windows Phone- og lover også flere andre nyheder sammen med den kommende Windows Phone 8.1.

Artikel top billede

Microsoft er i gang med at udvikle en fil-manager til Windows Phone 8.1, der skal gøre det lettere at organisere og tilgå dokumenter, billeder, sange og andre data på smartphonen.

Det skriver vores kolleger på Infoworld og PC World US, der citerer Joe Belfiore, corporate vice president for Windows Phone hos Microsoft.

Det ventes, at det nye værktøj til smartphone-platformen vil være klar til download fra Windows Store ved udgangen af maj måned, meddeler Microsoft-chefen under en spørgeseance.

Han kommer nærmere ind på, hvordan fil-manageren helt præcist kommer til at fungere.

Samtidig forholder Joe Belfiore sig til, hvorfor Windows Phone stadig lader en del tilbage at ønske på app-fronten, når man sammenligner med Android og iOS?

"Som nummer tre er det sværere for os at få apps - men jeg mener, at vi har gjort gode fremskridt i de seneste par år. Vi hviler ikke på laurbærrene," udtaler han og peger på, at der blandt andet er en ny og bedre Facebook-app på vej til Windows Phone, ligesom en bedre version af Skype skal være på trapperne.

Windows Phone 8.1 blev præsenteret af Microsoft under BUILD i sidste måned, men er endnu ikke frigivet i den endelige version til brugerne.

En af de mest interessante nyheder ved denne version er den digitale assistent Cortana, der bliver integreret i Windows Phone 8.1 og blandt andet både kan tale og genkende tale.

Med købet af Nokia satser Microsoft benhårdt på nu at få skabt det helt store gennembrud for Windows Phone - og både aktuelle salgstal og den generelle stemning hos køberne ser ud til at pege i Microsofts retning.

Om det så er nok til at Windows Phone som platform for alvor kan komme til at bide skeer med Android og iOS, må tiden vise.

Læs også:

Microsoft sætter fulde sejl for Windows Phone: Her skal selskabet rydde op

Bombe under iPhone: Nu vil folk have denne smartphone

Derfor kan ny Microsoft-teknologi eskalere mobil-kapløb

Så vild bliver Windows Phone 8.1

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S