Microsofts nye app til Windows Phone: Skal styre dine filer

Microsoft er på vej med en ny fil-manager til Windows Phone- og lover også flere andre nyheder sammen med den kommende Windows Phone 8.1.

Artikel top billede

Microsoft er i gang med at udvikle en fil-manager til Windows Phone 8.1, der skal gøre det lettere at organisere og tilgå dokumenter, billeder, sange og andre data på smartphonen.

Det skriver vores kolleger på Infoworld og PC World US, der citerer Joe Belfiore, corporate vice president for Windows Phone hos Microsoft.

Det ventes, at det nye værktøj til smartphone-platformen vil være klar til download fra Windows Store ved udgangen af maj måned, meddeler Microsoft-chefen under en spørgeseance.

Han kommer nærmere ind på, hvordan fil-manageren helt præcist kommer til at fungere.

Samtidig forholder Joe Belfiore sig til, hvorfor Windows Phone stadig lader en del tilbage at ønske på app-fronten, når man sammenligner med Android og iOS?

"Som nummer tre er det sværere for os at få apps - men jeg mener, at vi har gjort gode fremskridt i de seneste par år. Vi hviler ikke på laurbærrene," udtaler han og peger på, at der blandt andet er en ny og bedre Facebook-app på vej til Windows Phone, ligesom en bedre version af Skype skal være på trapperne.

Windows Phone 8.1 blev præsenteret af Microsoft under BUILD i sidste måned, men er endnu ikke frigivet i den endelige version til brugerne.

En af de mest interessante nyheder ved denne version er den digitale assistent Cortana, der bliver integreret i Windows Phone 8.1 og blandt andet både kan tale og genkende tale.

Med købet af Nokia satser Microsoft benhårdt på nu at få skabt det helt store gennembrud for Windows Phone - og både aktuelle salgstal og den generelle stemning hos køberne ser ud til at pege i Microsofts retning.

Om det så er nok til at Windows Phone som platform for alvor kan komme til at bide skeer med Android og iOS, må tiden vise.

Læs også:

Microsoft sætter fulde sejl for Windows Phone: Her skal selskabet rydde op

Bombe under iPhone: Nu vil folk have denne smartphone

Derfor kan ny Microsoft-teknologi eskalere mobil-kapløb

Så vild bliver Windows Phone 8.1

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg