Medie: Apple står klar med 65 millioner iWatches

Apple står klar med sit smarte ur, og 65 millioner ure bliver langet over disken allerede i år, lyder rygterne. Andre mener, at æblegiganten allerede er kommet for sent med iWatch. Kom med på en rundtur gennem rygteland.

Artikel top billede

Illu: Macworld.

Rygterne omkring Apples smarte ur vokser næste hurtigere end forventningerne til salget af et nyt Apple-produkt.

Ifølge avisen Economic Daily bliver Apples iWatch lanceret i tredjekvartal i år, eller mere konkret i perioden juli til september.

Og Apple har ifølge den britiske udgave af Macworld en forventning om at sælge 65 millioner ur-enheder allerede i år.

I den modsatte ende af rygtebørsen dømmer analytikerne allerede Apples kommende ur ude.

"Hvis Apple ikke er klar med et smart ur inden to måneder, er det for sent," siger analytiker Trip Chowdhry fra Global Equities Research, og fortsætter:

"Hvis det ikke sker, bliver produktet irrelevant og Apple bliver et 'zombie-selskab'."

Ikke først med bedst

Andre har bidt mærke i hvad Apple-chefen Tim Cook sagde i forbindelse med præsentationen af Apples seneste kvartalsregnskab.

Her pegede han på, at der ikke er en pointe i, at Apple er først, men at firmaet skal være bedst, og han fortsatte med at sige, at Apple hverken var først med smartphone eller tablet og alligevel vandt de begge slag.

Også Apple-grundlæggeren Steve Wozniak har pustet ild til rygterne ved at udtale, at han er overbevist om, at Apple snart vil lancere nye produkter, der vil overraske og chokere os.

iWatch - eller hvad produktet nu kommer til at hedde - kan blive Apples vigtigste lancering i 2014, og måske vigtigere end iPhone 6.

Det smarte ur skal være med til at sætte en streg under om, Apple kan være nyskabende under ledelse af Tim Cook, vurderer flere medier.

Læs også: Fire tegn på at Apples iWatch er lige på trapperne

Produceres af Samsung

Der går også mange rygter om hvem, der skal producere iWatch for Apple.

Et bud er Foxconn, en af verdens største producenter af elektronik med flere fabrikker i Kina.

Foxconn har angivelig produceret prøveudgaver af uret.

Læs også: Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn?

Men også taiwanske Quanta bliver nævnt som et firma, der skal masseproducerer Apples smart-ur.

Den kinesiske finansavis Economic Daily News hævder, at Apple har lagt produktionen i hænderne på Samsung, og at produktionen starter i august, mens it-avisen DigiTimes skriver, at det er CIMB Group med hovedkvarter i Malaysia, der bliver hovedproducent.

Der bliver også gisnet om prisen, og de fleste holder sig til et sted mellem 250 og 300 dollar.

Men der er bud på priser helt op til 1.000 dollar under forudsætning af, at der kommer flere modeller.

Bliver navnet iWatch?

Om navnet på uret bliver iWatch er naturligvis også i spil.

Ifølge Macworld har Apple problemer med at få godkendt navnet i USA og Storbritannien, fordi det allerede er registreret af en anden virksomhed i disse lande.

På den anden side har selskabet registreret navnet i blandt andet Mexico og Taiwan.

Har du fået nogle interessante rygter op under neglene så del dem endelig i debatten.

Læs også:
Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn?

Fire tegn på at Apples iWatch er lige på trapperne

Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job