Danmark (næsten) til tops i ny bredbånds-opgørelse

Danmark klarer sig godt i ny, international bredbånds-opgørelse, men er det godt nok?

Artikel top billede

Danmark stryger næsten helt til tops, når man måler på antallet af kablede bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere i forskellige lande.

Det fremgår af en netop offentliggjort årsrapport (PDF) fra ITU, der er interesseorganisation for den globale teleindustri.

Her ligger Danmark på en fjerdeplads med omkring 28 bredbåndsabonnementer på over 10 Mbit/s per 100 indbyggere - kun overgået af Sydkorea, Frankrig og Island.

Dermed ligger vi også bedre placeret end stort set alle de lande, vi normalt sammenligner os med, når man måler på dette bredbånds-parameter.

Ikke desto mindre har der i de senere år været en heftig debat herhjemme om, hvordan vi sikrer, at alle danskere har mulighed for højhastigheds-bredbånd, fordi der stadig er dele af landet, hvor det ikke lader sig gøre.

Mobiltelefoner er et globalt fænomen

ITU vurderer i rapporten, at der ved udgangen af 2014 vil være syv milliarder mobilabonnementer på verdensplan.

Selvom det tal lyder ganske højt, kan man i rapporten læse, at væksten faktisk ligger på det hidtil laveste niveau, 2,6 procent på verdensplan.

Det er i høj grad er et udtryk for, at rigtig mange lande efterhånden er ved at være godt med på mobil-bølgen.

Det er i Afrika og Stillehavsregionen at væksten i antallet af nye abonnementer er højest, mens eksempelvis Europa for længst er nået et niveau, hvor der er flere abonnementer, end der er borgere.

Mobile forbindelser buldrer frem

Antallet af mobile bredbånds-abonnementer vil ifølge ITU i 2014 nå op 2,3 milliarder, så der er tale om en global penetration på 32 procent.

Det er interessant, at mobilt bredbånds-penetrationen i Europa er verdens højeste med 64 procent, mens eksempelvis Afrika ligger på 19 procent ifølge rapporten.

Det er generelt i udviklingslandene, at både teleoperatører og indholdsleverandører har udsigt til den største vækst i de kommende år.

Det er ikke mindst mobile bredbåndsløsninger via smartphones, der ventes meget af - og det er en af grundene til, at it-kendisser som Mark Zuckerberg fra Facebook og Eric Schmidt fra Google ofte taler om udfordringerne og mulighederne på de nye markeder.

Læs også:

Helt vildt og tovligt: Så meget knuselsker vi WiFi

Mark Zuckerberg: Her er mit næste store projekt

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse